Az elmúlt egy-másfél évben szinte csak arról lehetett hallani, hogy a koronavírus-járvány miatt gyakorlatilag szinte teljesen leállt a hazai turizmus, az ágazat pedig hatalmas veszteségeket szenvedett el, amiket a kormány különféle támogatásokkal próbált kompenzálni. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója szerint az ágazat ugyan tavaly tavasszal tüdőlövést kapott, de most már újraindul a turizmus Magyarországon: több ezer helyszínen folytatódnak a fejlesztések, tucatnyi attrakció, kastély, vár és gyógyhely fejlődik párhuzamosan, 35 új szálloda épül, 14 ezer magánszálláshely, csaknem 600 panzió és 114 strand újul meg. A kérdés csak az, hogy miből, ki és hogyan indítja újra, építi fel a turizmust és ezeket az új attrakciókat, szállodákat és magánszálláshelyeket – olvasható a Piac és Profit magazin legfrissebb számában megjelent cikkben.
A kormány kiemelt stratégiai célja a turizmus jövedelemtermelő képességének erősítése nemzetgazdasági szinten, azaz a külföldről beutazó turisták tartózkodási idejének meghosszabbítása és költésük növelése. E célok megvalósítása érdekében egyetért a Kisfaludy Szállásfejlesztési Konstrukció 2030-ig tartó programjával – olvasható a 2020. március 12-én megjelent kormányhatározatban.
A cikk megnézte, hogy ekkor hol tartott éppen a járvány Magyarországon: 16 új koronavírus-fertőzöttet tartottak nyilván, közülük 9 iráni, 1 brit, és 6 magyar állampolgár volt. A kormányhatározatban nincs szó a koronavírus-járványról, tehát azt nem a járvány okozta károk enyhítésére vagy a turizmus majdani újraindítása miatt hozták meg. Egy csinos összeg is szerepel a dokumentumban: a Kisfaludy-programot 581,3 milliárd forinttal hirdették meg. Illetve újra meghirdették, ugyanis korábban is létezett már. A kormány eredetileg 2017-ben 300 milliárd forintos keretösszeggel hívta életre a fejlesztési programot a 2019 és 2030 közötti időszakra. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter áprilisban viszont már ezt az összeget a gazdasági mentőcsomag részeként mutatta be, pedig igazából csak átneveztek egy korábban már létező konstrukciót – olvasható a cikkben.
Az Orbán-kormány pedig gondosan odafigyelt arra, hogy ne csak a kormányközeli nagyvállalkozók nyerjenek milliárdokat szállodaépítésre, hanem szerte az országban - a 19 fős zsákfalutól Hajdúszoboszlóig - néhány millió forinttal azért a kisvállalkozókat is megtámogassák. Az ünnepélyes bejelentés pedig a nyár közepén érkezett és ez gyakorlatilag egy olyan Kisfaludy-pályázat volt, amelyen mindenki nyert, aki elindult rajta. Összesen 13 471 vidéki szálláshely tulajdonosa kaphatott augusztus folyamán szobánként egymillió forint vissza nem térítendő támogatást, összesen mintegy 45 milliárd forintot a kormánytól.
Persze számos politikus vagy milliárdos nagyvállalkozó is úgy érezte, hogy szüksége van a közpénzre ahhoz, hogy felújítsa a panzióját. Például a Fidesz volt pénztárnokának, Simicska Lajosnak az utolsó megmaradt cége, a Hárskúti Mezőgazdasági Zrt. nem is egy, hanem rögtön két pályázattal is nyert összesen 8 millió forintot. Szatmáry Kristóf fideszes képviselő Nimfeum Kft. nevű cége szintén 8 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott egy badacsonytomaji szálláshely fejlesztésre – olvasható a magazinban.