Nyűgösebbé, étvágytalanabbá válhat a csemeténk, felborulhat az addig jól működő alvási-ébrenléti ciklus – pedig már mennyit tettünk érte mindannyian a családban! Babának, mamának, papának és a testvéreknek sem egyszerű ám ez.
Apró kánikulai praktikák
Nem kell azonban kétségbeesni, a forró napokon is bevethetünk pár olyan észszerű praktikát, amelyekkel könnyebben át tudjuk vészelni a sivatagi meleget is. Ezekkel kicsit kellemesebbé tehetjük a család minden tagjának a mindennapjait. Így kissé majd lehűthetjük őket és magunkat, valamint az esetlegesen felforrósodott hangulatot is.
Alakítsuk át a napi menetrendet! Ne nagyon merészkedjünk ki a forróságban, maradjunk inkább árnyékos és hűvösebb helyen, vagy menjünk oda! Ha mód van rá, kissé csökkentsük a belső hőmérsékletet, vagy legalább védekezzünk a külső forróság beáramlása ellen. Már a 4-5 fok különbség is nagyon sokat tud számítani.
A tűző nap veszélyei
A szakemberek mindenkit óva intenek attól, hogy 10 és 16 óra között a tűző napra merészkedjen. A levegőztetést tehát próbáljuk meg vagy az ezt megelőző vagy az ezt követő időszakra időzíteni. Még ekkor sem szabad a babákkal, kisgyermekekkel 10 percnél több időt a napon tölteni. Érzékeny kis bőrük nagyon könnyen megéghet, mely maradandó károsodást is okozhat.
A kisgyermekek fejét és arcocskáját a szabadban mindig takarja valami: kendő, sapka vagy kalap. Fontos, hogy a testüket is védje valami – lehetőleg természetes alapanyagú – ruha, de csak vékony és lenge darab.
Ha a szabadban időzünk, akkor pedig minden esetben magas faktorszámú, speciális gyermek napozószert alkalmazzunk. Autóban pedig soha nem szabad felügyelet nélkül, egyedül senkit sem bezárva hagyni a napon, még egy-két percre sem!
Sok folyadék és könnyű ételek
Nagyon oda kell figyelnünk a folyadékfogyasztásra, hiszen a folyadékháztartás kisebb gyermekeknél még labilis lehet. Melegben éppen ezért fokozódhat a kiszáradás veszélye. Gyakrabban érdemes őket folyadékkal vagy magasabb nedvességtartalmú gyümölcsökkel kínálni. Az egészen kicsiknek a Lindalime etetőcumi igazán praktikus megoldást jelenthet. Nagyobbacskáknak pedig már a Lindalime etetőkanál is használható.
Az anyatejes babáknál megoszlanak a vélemények, hogy kell-e vizet is itatni velük a kánikulai napokon, vagy elegendő-e a gyakoribb szoptatás. Erről érdemes minden esetben szakemberrel konzultálni. Abban azonban már mindenki egyetért, hogy a hozzátáplálás alatt már szükséges a vízpótlás. Vagy babavízzel, vagy pedig felforralt csapvízzel itassuk meg szomjazó csöppségünket.