Folytatódik a technológiai és energiahatékonysági fejlesztést segítő pályázat

Egy hónapig nyújthatók majd be a kérelmek, 2,5 milliárd forintra lehet pályázni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: depositphotos.com)

A magyar iparvállalatok technológiai és energiahatékonysági fejlesztéseit támogató Irinyi Terv 2,5 milliárd forintos keretösszeggel folytatódik - jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára. György László közölte, hogy a kiírás február 10-én jelenik meg, és egy hónap felkészülési idő után fogadják a pályázatokat.

Várhatóan csaknem egy hónapig nyújthatók majd be a kérelmek, de hamarabb is lezárulhat az online pályázati felület, ha az igények jelentősen túllépik a keretösszeget. Az Irinyi Terv kiírására tavaly 87 kérelem érkezett 16 milliárd forint támogatási igénnyel, és az államtitkár idén is jelentős érdeklődésre számít.

Csak elektronikusan

A pályázatokat idén csak digitálisan fogadják. A vissza nem térítendő támogatás legnagyobb összege 400 millió forint, a legalacsonyabb 100 millió forint. A kiírás a vállalkozói igényeknek megfelelően egyszerűsödött, és az érintettek a korábbi évekhez képest alacsonyabb támogatási arányt is elfogadták, hiszen így többen részesülhetnek a keretből. Az intenzitás felső határa ennek megfelelően egységesen 35 százalék lehet, vagyis ugyanakkora, mint tavaly.

Az államtitkár a nemzetközi versenyképesség erősítésével indokolta a kiírást, hiszen - mint fogalmazott - a magyar cégek csak így tudnak egyre magasabb béreket fizetni. Növekedésük előfeltétele a fejlett technológiák alkalmazása és az energiahatékonyság, a kormány ezért a high-tech és zöld vállalkozásokban látja a jövőt - fogalmazott. Véleménye szerint az ipar jelentőségét az sem csökkenti, hogy a szolgáltatások részesedése világszerte bővül a gazdaságon belül, hiszen azok is csak ipari háttérrel működhetnek.

György László ezért abban bízik, hogy a magyar iparvállalatok fejlesztése a belföldi szolgáltatások fejlődéséhez is hozzájárul. Magyarország az alapokat az elmúlt években felépítette, iparán belül a high-tech ágazatok részesedése a második legmagasabb a világon.

Különösen jelentős eredménynek nevezte, hogy a magyar gazdaság a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével tudott bővülni. Az ITM januárban jelentette be az Irinyi Terv idei folytatását. A program 2016 óta 5 milliárd forinttal segítette a magyar cégeket a magas hozzáadott értékű, nemzetközi piacokon is versenyképes termékek fejlesztésében és piacra juttatásában. Tavaly főképp élelmiszeripari pályázatok nyertek, 20 százalékos arányuktól azonban alig maradt el a gép- és járműgyártás, valamint a zöldgazdaság.

A támogatási keretnél öt éven belül négyszer nagyobb összeg várható adóbevételként.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo