Az üzleti életben szerencsés azonban, ha nem maradunk a megérzéseink szintjén, hanem egy picit tudatosabban figyelünk a beszélgetőtársunkra. Így már nem csak azt fogjuk érezni, hogy valami nem stimmelt, hanem azt is tudni fogjuk, hogy miért. Példaként négy gesztus, amelyek megfontolásra inthetnek bennünket, és amelyeket érdemes figyelnünk:
A kezek összedörzsölése
Ha tárgyalóasztalnál vagy étteremben ülünk, nem feltétlenül látjuk a lényeget, ezért is érdemesebb egy dohányzóasztal mellett társalogni, mert ekkor számtalan olyan nonverbális jelzés is feltárul előttünk (kezek és lábak mozgása), melyet az asztal lapja esetleg eltakar. Ilyen például a kezek összedörzsölése, ami a későbbi együttműködésről sokat elárulhat!
Amennyiben partnerünk a reménybeli együttműködés sikereiről beszél, és közben lassan dörzsölgeti a kezét, mozdulata azt sugallhatja: „Én biztosan jól járok – akár a te károdra is.” Amennyiben azonban a kezét gyorsan dörzsölgeti, mozdulataival önkéntelenül is azt üzeni: „Remek üzlet van kilátásban, melyből mind a ketten profitálunk.”
A száj megérintése
Mindannyian megmosolyogtunk már egy-egy kisgyereket, aki ha lódított, hirtelen a szája elé kapta a kezét. Nos, ez a szokásunk az idők során nem tűnt el teljesen, csak jelentősen finomodott, ezért is érdemes figyelni az arcot érintő gesztusokra. Okosan tesszük hát, ha jelentőséget tulajdonítunk annak, ha a beszélgetőtársunk keze a szájához ér. A száj eltakarásából arra következtethetünk, hogy beszélgetőtársunk igyekszik visszafogni a szavait, esetleg elhallgat valamit, de rosszabb esetben utalhat arra is, hogy szándékosan félre akar vezetni.
Mindannyian ismerjük a kifejezést: „Látni sem bírom.” Valójában ennek a mondásnak az igazságáról győződhetünk meg akkor, amikor azt vesszük észre, hogy beszélgetőpartnerünk akár futólag érinti meg a szemét, akár hosszabban megdörzsöli, esetleg szorosan becsukja. Mind-mind ugyanazt sugallja, negatív érzései vannak a terítéken levő témával kapcsolatban. Érdemes lehet ezért úgy irányítanunk a beszélgetést, hogy megismerhessük az ellenérzései okát.
Az oly gyakran emlegetett összefont kar
Aki a gesztusok olvasását haladó szinten műveli tudja, egy-egy gesztust sosem önmagában értékelünk, hanem gesztuscsoportonként, és figyeljük a változás folyamatát is. Az olyan gát, mint az összefont kar, számos dolgot jelenthet. Ha nincs okunk feltételezni, hogy a hideg miatt fonta össze a karját a partnerünk, figyeljünk arra, mondandónk mely részénél jelet meg ez a gesztus, és akár kérdezzünk rá őszintén, de tapintatosan, hogy mi az, amiben nem értünk egyet. Ugyanis ez a gesztus az egyet nem értés, az elzárkózás egyik leglátványosabb jelzése is lehet.
Az viselkedéskultúra alapszabálya szerint (több okból is) fontos, hogy képesek legyünk kontrollálni gesztusainkat. A fenti néhány önkéntelen gesztus jól mutatja, hogy ennek a kontrollnak a hiánya például mi mindent árulhat el rólunk (vagy nekünk) egy-egy megbeszélés során.
dr. Erdős Zsuzsanna etikett tanácsadó és coach www.erdosetikett.hu