Tovább bővült a családi otthonteremtési kedvezményére jogosultak köre, miután a kormány úgy döntött, több könnyítést is bevezet az igénylésnél. Eddig a családok elsősorban használt lakás vételéhez igényelték a támogatást, ez részben annak volt köszönhető, hogy a valós igényeiknek (nagyjából egy-két szobával van szükség nagyobb lakásra) ez felelt meg, illetve, hogy úgy ítélik meg, az új lakás vásárlás, még a jóval nagyobb támogatási összegen felül olyan tehervállalás szükséges, ami meghaladja lehetőségeiket. Érthető a módosítás, hiszen országosan nagyságrendileg 250 ezer a háromgyerekes családok száma, ehhez képest az eddig regisztrált 14 ezer CSOK igénylő nem túl sok és ez még messze van attól a számtól, akik valóban meg is kapták a kedvezményt – vélekedtek az Otthon Centrum szakértői a CSOK könnyítések kapcsán. (Más szakértők is megerősítették, hogy mindenki többet várt a CSOK-tól!)
A módosítások következtében feltehetően megnő az igénybevevők száma, de igazi hatással az lehet a CSOK „elterjedésének”, ha nagyobb választékban rendelkezésre állnak egymással is versengő projektek. Ez nem csak a kedvezőbb árakban megmutatkozhat meg, hanem a lakásépítésre jellemző térbeli koncentráltságot is oldhatja. Ez utóbbi azt jelenti, hogy nem feltétlenül kell a megszokott városrészből elköltöznie egy családnak ahhoz, hogy a lehetőségeiknek és a kedvezmény feltételinek megfelelő társasházi lakásba költözzenek
Már a tervezőasztalon igénybe vehető
A lehetőség, hogy az úgynevezett tervezőasztalról értékesített ingatlanokra is igényelhetővé váljon a CSOK, már az ingatlan használatba vétele előtt, csak abban az esetben lesz pozitív hatással, ha a „tervezőasztalról értékesített ingatlanok” esetében az ingatlan használatba vétele előtt megigényelhető CSOK-ot az építkezés folyamata alatt – akár szakaszosan is – de kiutalják az ingatlanfejlesztőnek. Azaz nem lesz különbség a vételárak tényleges teljesítésében a készpénzes és a hiteles, illetve a CSOK-os vevők között.
Szintén a kedvezményezett kört bővíti, hogy azon ügyfelek körében, akik nem tudják teljesíteni az új lakásba költözés követelményét, mivel hivatásuk következtében, a szolgálati helyükön, a munkáltató által biztosított lakásban élnek, például a fegyveres testületek tagjai vagy a családos lelkészek, arra az időszakra, amíg szolgálati lakásban laknak nem vonatkozik majd a bentlakási kötelezettség.
Hasonlóan jó változás, hogy az osztatlan közös tulajdonban álló telkeken épülő lakásokra ugyancsak igénybe lehet majd venni a CSOK-ot, ha a tulajdonosok egymással használati megosztási megállapodást kötnek, vagyis nem kell társasházzá nyilvánítani az épületet. Fontos, hogy a családok még kedvezőbb feltételekkel jussanak új otthonhoz, ennek megfelelően várjuk a további módosításokat, melyekkel a még rászorulóbb rétegek is könnyebben juthatnának támogatáshoz.