Ötödik alkalommal jelent meg a Deloitte és az ArtTactic jelentése a globális műkincspiacról, valamint a műkincspiaccal kapcsolatos vagyonkezelési szolgáltatásokról. Első alkalommal fordult elő, hogy a megkérdezett magánvagyon-kezelők közel 90 százaléka vélekedett úgy, hogy a vagyonkezelési tevékenységnek a műkincsek és ritkaságok kezelésére is ki kell terjednie.
A műkincspiaci jelentés során 350 válaszadó, köztük 69 privátbank, 27 family office, 155 művészeti szakember és 107 műgyűjtő véleményét kérdezték meg. A felsoroltak mellett több mint 40, a műkincspiac és a pénzügyi szféra különböző területein tevékenykedő szakértő is részt vett a felmérésben.
„Felmérésünk eredményei azt mutatják, hogy a magánvagyon-kezelők többsége már műtárgyfedezetű hitelezéssel, hagyatéktervezéssel, művészeti tanácsadással és kockázatkezeléssel kapcsolatos szolgáltatásokat is nyújt. Ennek a hátterében az állhat, hogy ügyfeleik a vagyonuk egyre jelentősebb részét költik műkincsekre és ritkaságokra, és elvárják, hogy a vagyonkezelőik ilyen jellegű vagyontárgyakkal is foglalkozzanak” – mutatott rá a kutatás egyik fontos megállapítására dr. Kóka Gábor, a Deloitte Private partnere.
Újra növekedési pályán a globális műkincspiac
A globális műkincspiac 2016-os visszaesése után az árverések forgalma 2017 első félévében újra növekedésnek indult, és a műkincspiac több régióban is élénkülni kezdett. A Deloitte és az ArtTactic jelentése szerint az első félévben a Sotheby's, Christie's és Phillips aukciós házak összesen 5,713 milliárd dolláros aukciós forgalmat értek el, ami 18 százalékkal múlja felül az egy évvel korábbit. Mivel a kiemelkedően vagyonos magánszemélyek száma az elkövetkezendő évtizedben várhatóan jelentősen emelkedni fog, a műkincspiac számára pozitívak a hosszú távú kilátások. Ennek ellenére a jelenleg tapasztalható politikai és gazdasági bizonytalanság rövid távon visszafoghatja a piacot.
A jelentésből kiderül, hogy a vagyonkezelők háromnegyede aggályosnak tartja a szabályozás és az átláthatóság hiányát, ugyanakkor a művészeti szakemberek és a műgyűjtők egyetértenek a vagyonkezelőkkel abban, hogy modernizálni kell a műkincspiacot, hiszen csak így biztosítható, hogy kellően átlátható, hiteles és fejlődőképes legyen.
A technológia egyre nagyobb szerepet játszik a műkincspiaccal kapcsolatos vagyonkezelési szolgáltatások fejlődésében. A jelentés egyik megállapítása, hogy a műkincspiacon alkalmazott technológiai megoldások, többek között a blockchain alapú megoldások is, új üzleti modellek előtt nyithatják meg a kapukat.
„Azt tapasztaljuk, hogy egyre inkább elterjednek az értékbecslést, eredetvizsgálatot és nyomonkövetést segítő technológiai eszközök, a blockchain pedig forradalmi változásokat hozhat, hiszen ennek alkalmazásával hatékonyan kezelhetővé válhatnak a műkincsek eredetére vonatkozó kérdések, ami növeli a piac átláthatóságát, és erősíti a bizalmat” – tette hozzá dr. Baranyi Gábor, a Deloitte Private igazgatója.
A 2017-es Műkincspiaci jelentést a Deloitte 10. Műkincspiaci Konferenciáján mutatták be, amely a Deloitte Luxemburg és a Deloitte Olaszország közös szervezésében, a Borsa Italiana támogatásával jött létre.