Számukra jelent kedvező hírt a 49/2012. (V. 22.) VM rendelet megjelenése, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a mezőgazdasági termékek értéknöveléséhez nyújtandó támogatásokra.
A támogatás összege 2.500.000 Ft-tól 100.000.000 Ft-ig terjedhet. Célja, hogy a mezőgazdasági termékek feldolgozásának, illetve forgalmazásának javításával vagy új termékek, eljárások, technológiák bevezetésével növekedjen a mezőgazdasági üzem, illetve élelmiszeripari vállalkozás összteljesítménye és versenyképessége, továbbá javuljanak az élelmiszer-biztonsági és -higiéniai feltételek, csökkenjen a környezetterhelés.
A támogatásra pályázhat az a kkv vagy nagyvállalat, akinek
- mezőgazdasági termelők esetében az üzemmérete meghaladja a 4 európai méretegységet (EUME), valamint értékesítésből származó árbevétele 50%-a vagy több mint 50%-a származik nem-feldolgozott mezőgazdasági termék értékesítéséből, és ez az arány a beruházás után is megmarad a kötelező üzemeltetés végéig;
- nem mezőgazdasági termelők esetében az értékesítésből származó árbevétele kevesebb, mint 50%-a származik nem-feldolgozott mezőgazdasági termék értékesítéséből és ez az arány a beruházás után is megmarad a kötelező üzemeltetés végéig.
Fentieken túl tagsági jogviszonyban kell állnia a tevékenységéhez kapcsolódó valamely szakmai vagy szakmaközi szervezettel.
Induló vállalkozásnak akkor adható támogatás, ha az a támogatott beruházás révén saját előállítású mezőgazdasági termék feldolgozását valósítja meg. Mezőgazdasági termelőnek minősülő kkv méretű pályázó esetében a támogatás intenzitása 40-60%-ig terjedhet attól függően, hogy projektjét kedvezőtlen adottságú területen valósítja-e meg, illetve fiatal mezőgazdasági termelőnek minősül-e, nagyvállalat esetében ez a mérték 20-25%.
Nem mezőgazdasági termelő pályázó kkv-k esetében a támogatás intenzitása 50%, a Közép-Magyarországi Régióban 40%, míg nagyvállalatok esetében 20, illetve 25%.
A pályázati kiírás alapján támogatás az alábbi 3 célterületre vehető igénybe:
1. a versenyképesség javítására és a termékszerkezet átalakítására;
2. az élelmiszer-biztonsági és környezetvédelmi feltételek javítására, az energiafelhasználás racionalizálására, továbbá üzemirányítás korszerűsítésére;
3. vágópontok létrehozására és korszerűsítésére.
Támogatható tevékenységek az alábbiak lehetnek:
a) a gép és technológia beszerzése, ha az beazonosítható az Élelmiszeripari gépek és technológiai berendezések katalógusában;
b) az új és felújítással járó építési tevékenység az építési normagyűjteményben meghatározott referenciaár erejéig;
c) a számítógépek működését lehetővé tevő alapszoftverek kivételével, a gazdálkodás bármely területét kiszolgáló szoftver fejlesztése, és az ezt szolgáló hardver beszerzése.
A projektet a pályázóknak a támogatási határozat közlésétől számított két éven belül meg kell valósítani. Támogatási kérelmet a konstrukcióra 2012. június 22-től 2012. július 23-ig lehet benyújtani.
Amennyiben fontosnak tartják cégük fejlődése érdekében állami támogatási formák, pályázatok igénybevételét, vagy érdeklődnek a téma iránt, esetleg konkrét projektekhez, elképzelésekhez keresnek finanszírozást kérjenek ingyenes előminősítést!
Almási Attila
vezető pályázati szakértő
Brüsszel Center Magyar Pályázati Tanácsadó Központ