A 2013-ig tartó időszakban hazánk összesen mintegy 1300 milliárd forintot fordíthat a vidékfejlesztésre az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (UMVP) keretében - közölte „A vidékfejlesztés versenyképességéért" című előadásában Neupor Zsolt, a Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet (VKSZI) igazgatója. Ebből az összegből 75 százaléknyi támogatás jut a mezőgazdaság modernizálására, mivel a kormány célja, hogy versenyképesebbé tegye ezt az ágazatot, így például leküzdje a meglévő technológiai hátrányt, sőt akár fejlettebbé tegye azt az uniós átlagnál. A pénzösszegből 840 milliárdnyi kötelezettségvállalást már tettek, amiből beruházások indulhatnak, sőt, 200 milliárdot már ki is fizettek a nyertes pályázóknak.
A versenyképesség elérése érdekében Neupor szerint egyfajta filozófiai megközelítés is fontos, így például az, hogy nemcsak az élelmiszer előállítása a fontos, hanem az is, hogy az egészséges legyen.
A kormány több programot is indított a mezőgazdaság fejlesztése érdekében, ezek közül kiemelkedik a fiatal gazdák támogatása: 40 év alatt akár tízmillió forintnyi támogatást is el lehet nyerni. Ez az igazgató szerint azért is jó projekt, mert „ezzel a jövőről gondoskodnak, arról, hogy megmaradjon a magyar mezőgazdaság."
Ezek a lépések már csak azért is aktuálisak, mert a magyar mezőgazdaságnak hamarosan nem csak a franciával, hanem az amerikaival, vagy akár a kínaival is meg kell küzdeni - hangsúlyozta a VKSZI igazgatója. Szerinte ugyanis a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) hamarosan kötelezni fogja az uniós országokat, hogy beengedjék ezekből az országokból érkező az árukat.
Magasabb életszínvonal nélkül mit sem ér az egész
A fejlődést a magyar területi problémák is nehezítik, hiszen itthon úgymond versenyez egymással a vidék és a város - jelentette ki Neupor Zsolt. Szerinte a nagyobb települések egyelőre szolgáltatási és munkahelyi előnyöket élveznek, ezért fontos lenne a vidék számára az élhetővé válás, hogy javuljon az életminőség.
A szakember hangsúlyozta, ahhoz, hogy ezt sikerüljön elérni, fontos lenne a források felhasználásához, illetve a tervezésbe bevonni az önkormányzatok mellett a gazdasági és a civil szektort is. A vidék fejlesztése már csak azért is fontos, mert az „nem csak lakóhely, hanem társadalmi feladatai is vannak, hiszen amellett, hogy csökken a környezeti terhelés, egészséges ételt és környezettet biztosít.
Éppen ezért a kormányzat számos programot indított a vidék élhetővé válása érdekében, így például mintegy ezer település kapott már falubuszt, és tervezik, hogy minden település legyen egy közösségi tér, ahol különböző szolgáltatások, így például posta, vagy gyermekmegőrző is helyet kapna. Ezen kívül a munkahelyek megléte is jelentősen növelni a helyben maradást, ezért turizmus mellett az éppen létrejövő, vagy a fennmaradásért küzdő mikrovállalkozásokat is támogatják.
Az E-Magyarország konferencia teljes programját itt olvashatja.