Csütörtökön mintegy 1,17 milliárd euró pénzt szabadítottak fel, és küldtek el Magyarországra abból a pénzből, amelyet korábban a pályázatok kezelése és ellenőrzése terén talált szabálytalanságok miatt tartott vissza Brüsszel 2012 novembere óta - mondta Shirin Wheeler, a brüsszeli testület regionális politikáért felelős szóvivője. Három uniós forrásból, az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, a kohéziós alapból és az Európai Szociális Alapból függesztette fel ideiglenesen az Európai Bizottság a Magyarországnak folyósítandó támogatások kifizetését.
A pénzek felszabadításáról a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget kormánybiztosként irányító Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár szeptember elején állapodott meg Johannes Hahn regionális politikáért felelős uniós biztossal. Miután a bizottság úgy ítélte meg, hogy Magyarországnak sikerült megszüntetnie a szabálytalanságokat, az alku értelmében a bizottság azzal a feltétellel szabadítja fel a visszatartott forrásokat, hogy Magyarország öt százalékos, 69-75 milliárd forintos, úgynevezett korrekciót fogad el, vagyis a korábban benyújtott igények öt százalékát a bizottság nem fizeti ki. Ezért Magyarországnak ennyivel korrigálnia kellett a korábban benyújtott fizetési igényeket. Ezek a beadványok érkeztek meg most Brüsszelbe.
Mind Lázár János, mind Johannes Hahn hangsúlyozta, hogy a pénz nem vész el automatikusan Magyarország számára, a forrásokat Magyarországnak lehetősége van újra elkölteni. Ehhez viszont a hétéves uniós költségvetési periódus végéhez közeledve arra van szükség, hogy a magyar hatóságok az év végéig megpályáztassák a pénzeket és szerződést is kössenek a kedvezményezettekkel. A projektek megvalósítására azt követően még kettő, egyes esetekben három év áll rendelkezésre. Ha viszont nem sikerül az év végéig helyet találni a forrásoknak, akkor a pénzek Brüsszelben ragadnak, a beragadó forrásokat pedig Magyarország már nem tudja majd lehívni. A kérdéskör azért különösen fontos, mert jelenleg 10 magyar beruházásból 9 uniós támogatással készül. (A beruházásokat elsősorban az útépítések és egyéb uniós fejlesztések húzzák.)
Ezermilliárdot már kifizetett az NFÜ
Az idei kifizetések során a legtöbb pénzt az energiahatékonyságot javító, valamint a különböző közlekedésfejlesztési projektek kapták, 153 és 280 milliárd forint értékben. Ugyancsak jelentős összeget, csaknem 80 milliárd forintot fizetett ki az NFÜ vállalkozásfejlesztésre, és majdnem ugyanekkora brüsszeli forrás jutott a kutatás-fejlesztésre (K+F).