Nincs baj Európa gázellátásával, bár némi odafigyelés szükséges

Az utóbbi napokban számos írás jelent meg arról, hogy mivel alacsony szintre esett az európai gáztárolók töltöttsége, emiatt komoly problémák lehetnek idén a tárolók feltöltésével. Sőt, ha marad a hideg téli idő, akár el is fogyhat a betárolt földgáz mennyisége az idei fűtési szezon végére, és Európa energiahordozók nélkül maradhat.

A helyzet nem ilyen drasztikus, de néhány dologban tényleg változás szükséges.

Az európai gáztárolói töltöttség

Az európai gáztárolók töltöttsége február 16-án 33 százalék volt. Az egyes országok közt azonban jelentős a különbség. Németország 23 százalékos tárolói töltöttsége elmarad az átlagtól. Az ország az EU legnagyobb gázfogyasztója évi 904TWh fogyasztással, ami tízszerese a magyarnak. De eközben a szintén nagyfogyasztó Olaszország 56 százalékos szintje majdnem kétszer annyit betárolt földgáz jelent, mint a német szint (102,6 TWh olasz betárolt mennyiség szemben a német 57,7 TWh-val). Szintén az átlag alatt vannak a franciák (23,6 százalék), azonban náluk a földgáz szerepe kisebb, míg a negyedik legnagyobb fogyasztó Hollandia esetében a 14,3 százalékos tárolói töltöttséget ellensúlyozza az ország saját termelése és jelentős importkapacitása. A mostani szint egyébként nem tekinthető alacsonynak a 2022-es évet (orosz-ukrán háború) megelőző időszak mennyiségeihez képest. Az elmúlt három év átlaga alatt vagyunk azonban bőven, részben amiatt is, mert a gázpiac bízik abban, hogy a piacon bármikor beszerezhető nagyobb volumen, ha szükséges. Ez lehet talán némi önelégültség is, de az elmúlt években kiépült importkapacitások és a bőséges LNG kínálat szerencsére ezt némileg alá is támasztja.

Az európai gáztárolói töltöttség alakulása

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo