Trump a hazai munkahelyek és iparágak védelmét célzó politikákra összpontosít. A hazai gyártás és a kereskedelmi egyensúlytalanságok csökkentése kap prioritást. Ez magában foglalja a 10 százalékos általános vám kivetését minden importra, valamint a kereskedelmi egyezmények megszüntetését, amint azt a Republikánus Párt 16 oldalas programja ismerteti. Ennek eredményeként az ország legnagyobb kereskedelmi partnerei közül sok potenciális gazdasági kockázattal néz szembe, hiszen nagy mértékben függenek az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelemtől. A The Economist rangsorolta a veszélyeztetett országokat.
Módszertan
Az Economist elkészítette a Trump Risk Indexet, amely Amerika 70 legnagyobb kereskedelmi partnerének kitettségét és sebezhetőségét méri fel a lehetséges politikai változások miatt. Az elemzést három alkategóriára bontották: kereskedelem, bevándorlás és biztonság.
A kereskedelmi alindex esetében minden ország hat kereskedelmi mutató alapján kapott pontszámot: kétoldalú kereskedelmi mérleg, a kétoldalú kereskedelem tendenciája, folyó fizetési mérleg egyenlege, az Egyesült Államokba irányuló érzékeny export, az Egyesült Államoktól való függés az áruk és kereskedelem terén, valamint a kereskedelmi megállapodások Amerikával.
Kérdőjelek a legfontosabb kereskedelmi partnerek számára
Mexikó, a legnagyobb amerika-exportőr áll az első helyen, 152 milliárd dolláros kereskedelmi többlete miatt. Mexikó kereskedelmi többlete közel 40 százalékkal ugrott meg 2020 óta. Az export jelentős mennyisége az autóiparba áramlik, például az alumínium és az acél.
Mexikó, Kanada és az Egyesült Államok az USMCA kereskedelmi megállapodás szerint működik, amely megszünteti a vámokat a szerződés rendelkezéseinek megfelelő árukra. Trump elnöksége alatt ez a szerződés felmondásra kerülhet, amikor 2026-ban újra kell tárgyalni.