Második hónapja csökkennek az ipari termelői árak Németországban

Németországban éves összevetésben lassult az ipari termékek termelői árának növekedése januárban, egyúttal gyorsult az árak havi csökkenése.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapjának adatai szerint januárban a termelői árak 17,8 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban a decemberi 21,6 százalék után. Az elemzői várakozásokban alacsonyabb, 16,4 százalékos éves emelkedés szerepelt januárra.

Stabilizálódik a piac (Fotó: Depositphotos)
Stabilizálódik a piac (Fotó: Depositphotos)

Az előző havihoz viszonyítva 1 százalékkal csökkentek a termelői árak, miután decemberben 0,4 százalékos csökkenést jegyeztek fel novemberhez mérve. Szakértők nagyobb, 1,6 százalékos havi csökkenéssel számoltak januárra.

Az energiaárak összességében évi 32,9 százalékkal nőttek januárban a decemberi 41,9 százalékos emelkedés után. Januárban az energiaárak éves szintű emelkedésére a legnagyobb hatást a földgáz nagykereskedelmi árának 50,7 százalékos (decemberben 52 százalékos), valamint a villamos energia árának 27,3 százalékos (decemberben 46,8 százalékos) növekedése gyakorolta.

Decemberhez képest az energiaárak 5 százalékkal csökkentek az előző havi 1 százalékos esést követően. A visszaesést erősítette a villamos energia árának 15,5 százalékos csökkenése decemberhez képest, miközben a gáz ára 0,9 százalékkal nőtt.

Az energia nélkül számolt termelői árak 10,7 százalékkal nőttek éves összevetésben januárban a decemberi 12 százalékos emelkedést követően.

Németországban tavaly átlagosan 32,9 százalékkal nőttek az ipari termelői árak, ami a legmagasabb ütem a felmérés 1949-ben indult kezdete óta. 2021-ben az ipari termelői árak átlagosan 10,5 százalékkal emelkedtek.

A termelői árakra tavaly az energiaárak alakulása volt a legnagyobb hatással. Az energiaárak átlagosan 86,2 százalékkal emelkedtek 2021. évi 24,8 százalék után. A földgáz ára átlagosan 132,8 százalékkal, a villamos energiáé 95,4 százalékkal, a kőolajtermékeké pedig 40,0 százalékkal nőtt.

Az energiától megtisztítva tavaly a termelői árak átlagosan 14,0 százalékkal nőttek a 2021. évi 6,1 százalékos növekedés után. (MTI)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo