Kinek adunk borravalót?

Elvben az elfogyasztott ételek és italok után 15 százalékos felszolgálási díj is felkerülhet a számlára, ám ezzel a lehetőséggel a jogszabály hatálybalépését követő fél évben alig minden tizedik vendéglátóhely élt. A pincérek pedig továbbra is inkább a nyomon nem követhető borravalóra számítanak. Az üzleteknek inkább gondot, a felszolgálóknak gyakran jövedelemveszteséget okoz a felszolgálási díj alkalmazása.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vendéglátóhelyeknek mindössze 8-10 százaléka vezette be a felszolgálási díjat - derül ki a Magyar Vendéglátók Ipartestületének felméréséből -, holott tavaly október elsejétől a jogszabály feljogosítja őket erre.

Miért nem?

Nem véletlen, hogy ennyire figyelmen kívül hagyják e lehetőséget a vendéglátóhelyek. Egyrészt egy sor technikai részletet nem sikerült tisztázni, még a rendelet hatálybalépése után sem. Másrészt a megkérdezett éttermek, kávézók vezetőinek 85 százaléka szerint túlságosan kicsi a fizetőképes kereslet ahhoz, hogy még egy újabb tétel hivatalosan megjelenhessen az árakban. Elvben ugyan maximum 15 százalék lehetne a felszolgálási díj - amelynek alapja a vendég által elfogyasztott ételek és italok áfás ára -, ám sok helyen az alkalmazott kereskedelmi árrés sem több 15 százaléknál, állítják az érintettek.

Vannak persze más problémák is ott, ahol mégis bevezették a felszolgálási díjat. Mivel ez az összeg magát a felszolgálót és nem a vállalkozást illeti meg, akadtak olyan pincérek, akik emiatt magasabb adózási sávba kerültek, és így nemhogy nem nőtt, hanem csökkent a tényleges jövedelmük. Ők tehát továbbra is inkább a nem nyomon követhető borravalóra számítanak.

Másutt pedig, ahol a vendégek gyakran fizetnek bankkártyával, nem megoldott a kifizetett felszolgálási díjnak a kasszából való kiemelése. Különösen az idén február óta nem, amikor megjelent a Pénzügyminisztérium állásfoglalása arról, hogy a felszolgálási díj 20 százalékos általános forgalmi adót (áfát) tartalmaz. Akkor most mennyi is vehető ki, és milyen formában? (A lapunk által megkérdezett szakértő szerint például 1500 forintból 1087 forint.) Ami a vendéglátó vállalkozásokat megnyugtatta, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal értelmezése szerint - amint azt honlapján is közzétette - a felszolgálási díj után fizetendő nyugdíjjárulék nem pluszkiadás a munkáltatónak, hanem azt magából a díjból kell levonni.

Ha felszámítják, ki kell fizetni

Én nem szerettem volna borravalót adni a pincérnek, mert nem voltam megelégedve a kiszolgálással, ám a kihozott számla 10 százalékos felszolgálási díjat tartalmazott, amit kifizettettek velem, mondják olyanok, akik már találkoztak ezzel az új tétellel. A vendég nem véletlenül keveri a felszolgálási díjat a borravalóval, hiszen gyakran hallhatta, hogy az a borravalót hivatott kiváltani. Ez valóban így van, de a kettő mégsem azonos: míg a díjat mint kötelezően fizetendő tételt kívánságunk ellenére is elkérhetik, addig a borravaló továbbra is önkéntes.

Teljes cikk a Piac és Profit májusi számában.

Véleményvezér

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo