A szankciók elsősorban a Gazprombankra irányulnak, amely fontos szervezet a katonai felszerelések beszerzésének finanszírozásában és az orosz katonák fizetésében az Ukrajna elleni háborúban. Eddig ez volt az egyetlen olyan jelentős intézmény, amely mentesült a szankciók alól, és lehetővé tette az európai vállalatok számára, hogy fizessenek az orosz üzemanyagimportért. Eközben a magyar kormány mentességi kérelmet nyújtott be az illetékes amerikai hatóságnál annak érdekében, hogy a térségbeli államok továbbra is fizethessenek a földgázszállításokért az orosz Gazprombanknál – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap Brüsszelben.
A rubel és az amerikai dollár közötti árfolyam 2000 óta
Idén eddig 21 százalékot zuhant a rubel a dollárral szemben november 27-ig, így az egyik legrosszabbul teljesítő deviza a feltörekvő piacok között.
Egy amerikai dollárért 110 orosz rubelt vásárolhatunk. Az orosz jegybank válaszul 2024 hátralévő részére felfüggesztette a rubel külföldi vásárlásait, hogy stabilizálja a valutát, amely az ukrajnai inváziót követően 2022 óta a legalacsonyabb szintre esett.
A rubel-dollár árfolyam 2000-ben több mint négyszerese volt, mint ma.
A rubel esése fokozza az inflációs aggodalmakat az amúgy is túlfűtött orosz gazdaságban, ahol a kamatok meredeken emelkedtek és most 21 százalékon állnak. A valuta leértékelődése növeli a háború finanszírozásának költségeit is, mivel az import drágul. A pénzügyi feszültséget fokozza, hogy az orosz kormány jövőre 25 százalékkal tervezi növelni a védelmi kiadásait, ami a becslések szerint 120 milliárd dolláros pluszt jelent.