A világ legkockázatosabb országai

Görögország vezeti a világ tíz legkockázatosabb államadósának listáját, amelyen rajta kívül még négy európai uniós tagjállam szerepel. Magyarország - amely először 2010 utolsó negyedévében szerepelt a tíz legkockázatosabb szuverén adós listáján - a felső tízes mezőnyben van a kedden ismertetett negyedéves összesítés szerint.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A legújabb évzáró globális kockázati listát az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) 2011. decemberi utolsó árazásai alapján állította össze a legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision. A CDS-tranzakciók árazásai jelzik, hogy a piac mennyire tartja kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak. Minél magasabb az aktuális CDS-díjszabás, annál nagyobbnak tekintik a piaci szereplők az érintett szuverén vagy cégadós törlesztésképtelenné válásának halmozott távlati rizikóját.

 

A magyar szuverén törlesztéskockázati tranzakciók árazása az utolsó negyedév során 18 százalékkal emelkedett, miközben a felzárkózó európai térség egészében átlagosan
10 százalékkal drágultak.

A lista élén a súlyos adósság- és államháztartási gondokkal küszködő Görögország áll, a második helyen az ugyancsak euróövezeti tag Portugália követi. Adóskockázati szempontból mindkét valutauniós tagállam megelőzi a harmadik helyre került Pakisztánt, a negyedik helyen álló Venezuelát és az ötödik legkockázatosabb szuverén adósnak minősülő Argentínát is.
Ezután Írország, Ukrajna és Egyiptom következik, majd - a kilencedik helyen, miként a 2011. harmadik negyedévi listán is - Magyarország áll a legkockázatosabb tízes mezőnyt záró Olaszország előtt.

Szlovén gondok

Magyarország először 2010 utolsó negyedévében szerepelt a tíz legkockázatosabb szuverén adós listáján, amelyről a 2011. első negyedéves CMA-összesítésben lekerült, de a harmadik negyedévben ismét visszakerült, és a 2011-es kereskedési évet záró lista alapján továbbra is ebben a csoportban van. A CMA a tavalyi utolsó negyedévről összeállított, kedden Londonban ismertetett elemzésében úgy fogalmazott, hogy a magyar CDS-kontraktusok díjszabásának „nem tettek jót" a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és Magyarország között a jegybankreform kérdésében felmerült nézeteltérések. Az elemzés megemlíti, hogy december végén a Standard & Poor's hitelminősítő a befektetési ajánlású szint alá sorolta vissza a magyar államadós-besorolásokat.

Negatív kilengések
Magyarország a kedden Londonban ismertetett lista összeállításához figyelembe vett 2011. decemberi utolsó zárószint szerint 610,6 bázispontos CDS-középárfolyammal szerepel a legkockázatosabb tíz államadós csoportjában, ám azóta komoly kilengések voltak a magyar államadósság-törlesztési kockázat megítélésében a londoni piacon. Az idei első kereskedési héten mértek 750 bázispont – vagyis 10 millió euró értékű ötéves magyar kormánykötvényre 750 ezer euró – feletti rekord CDS-díjszabásokat is az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatos piaci aggodalmak miatt, de azóta ismét jóval a 700 bázispontos határ alá csökkent a magyar CDS-kontraktusok árfolyama a londoni piacon.

A cég kimutatása szerint a magyar szuverén törlesztéskockázati tranzakciók árazása a negyedév során 18 százalékkal emelkedett, miközben a felzárkózó európai térség egészében a CDS-kontraktusok átlagosan 10 százalékkal drágultak, ugyanannyival, mint Nyugat-Európában. E mérce alapján viszont a térségben Szlovénia teljesített a legrosszabbul 2011 utolsó három hónapjában: a szlovén CDS-középárfolyamok ugyanis 46 százalékkal emelkedtek, miután a Moody's Investors Service december végén leminősítette a szlovén államadós-besorolást, a Fitch Ratings pedig negatív felülvizsgálat alá vette Szlovénia osztályzatait.

Görög világrekord és a legjobb tíz

A teljes globális mezőnyben a törlesztéskockázati biztosítási kontraktusok árazásának változása alapján a legrosszabb teljesítményt Görögország nyújtotta, amelynek CDS-díjszabásai a tavalyi utolsó negyedévben 56,8 százalékkal 8453,8 bázispontra emelkedtek. Ez világrekord CDS-árazás bármely szuverén adós esetében, és a CMA kockázatszámítási modellje alapján a piac 2011 végén 93,8 százalékos halmozott valószínűséggel árazta a görög törlesztési leállást az irányadó ötéves távlatban. A görög szuverén törlesztéskockázati árazások kirívóan szélsőséges mivoltát mutatja, hogy a legkockázatosabb tízes csoport második helyén álló Portugália CDS-középárfolyamai 1153,7 bázisponton zárták az évet, 7300 bázisponttal a görög szint alatt.

A világ legbiztonságosabb államadósa törlesztéskockázati szempontból változatlanul Norvégia, mindössze 44,6 bázispontos évzáró CDS-díjszabással, utána az Egyesült Államok és Svájc következik 49,6, illetve 67,9 bázisponttal. Rajtuk kívül a legjobb tízes csoportban van még Svédország, Finnország, Ausztrália, Hongkong, Új-Zéland, Nagy-Britannia és Németország.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo