A kormány vége helyett a válság vége jön?

Míg Magyarországon folytatódtak a találgatások a lehetséges új miniszterelnök-jelölt személyét illetően, külföldön már a gazdasági válság fordulópontját látják egyes szakemberek.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtökön a Barclays Capital elemzői vélték úgy, hogy a fő globális piacokon jelenleg mutatkozó árfolyam-erősödések nagy valószínűséggel már fordulatot jeleznek a világgazdasági recesszióban, és rövidesen ki fog derülni, hogy az eddigi piaci árazások szélsőségesen eltúlzott veszteség-várakozásokat tükröztek a pénzügyi szektorban. Ezt támaszthatja alá az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki statisztikai közleménye is, amelyben a bank kiemeli: az euróövezetben a rövid lejáratú bankközi kamatok rekord mélységekben vannak - vagyis nincs már hitelszűke -, így a vállalatfinanszírozás továbbra is kiugróan bővül. Ezzel együtt azonban a hitelkereslet csökkenése miatt csaknem megállt a lakossági finanszírozás növekedése az Európai Unióban.

Mínusz 6 százalékon az USA

A tengerentúlon az európai bizakodás ellenére továbbra is rossz a helyzet: az Egyesült Államok gazdasága éves szinten 6,3 százalékkal csökkent a tavalyi negyedik negyedévben. Az elemzők 6,7 százalékos GDP-zsugorodás bejelentését várták most. Ezzel együtt azonban jelentős átalakításokra szánhatja magát az amerikai kormányzat: a jelenlegihez képest gyökeresen új szabályozást kezdeményez az amerikai kormány a pénzügyi rendszer ellenőrzésére annak érdekében, hogy annak hiánya ne fenyegethesse a gazdaság egészét - jelentette be Timothy Geithner pénzügyminiszter csütörtökön. Nem említette, hogy melyik intézmény látná el a rendszer stabilitását biztosítani hivatott új szabályozó szerv szerepét, elemzők azonban tudni vélik, hogy a szövetségi tartalékbank-rendszert, a Fedet ruháznák fel ezzel a jogkörrel.    

Románia gazdasága is visszaeshet az idén a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelmegállapodásának feltételezése szerint. Románia gazdasága 4 százalékkal eshet vissza a megállapodás alapján. A román veszteség azonban még mindig kedvezőbb, mint az Ecostat csütörtöki prognózisa, amely alapján az idén 4,1 százalékkal csökkenhet a magyar GDP. Ezzel szemben azonban jövőre 0,1 százalékkal nőhet a magyar bruttó hazai termék (GDP), miközben az éves infláció 2009-ben 3,4 százalékra, míg jövőre 2,8 százalékra csökkenhet a tavalyi 6,1 százalékról. Továbbra is rossz helyzetben van Izland is, amely 500 millió dollárig terjedő mértékben szeretne hitelt kapni Oroszországtól. A válság hatására a francia kormány csütörtökön új rendelet kiadását helyezte kilátásba, amely szerint tiltanák a fizetésen kívüli vezetői ösztönzést olyan cégeknél, amelyek állami segítséget kapnak.

Csütörtökön ezer milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot kért a pénzügyi válságtól fenyegetett fejlődő gazdaságok számára a húsz legnagyobb ipari és felzárkózó országtól (G20) az ENSZ főtitkára. Ban Ki Mun azt mondta: a jövő heti londoni G20-csúcstalálkozó részvevőitől olyan "valós, globális élénkítő csomagot" fog kérni, amely a fejlődő térség összes országának szükségleteire elégséges. Hozzátette: az ezer milliárd dolláros juttatást a következő két évre javasolja.

Surányi, Patai, ...

Magyarországon csütörtökön is folytatódtak az MSZP miniszterelnök-jelöltje körüli találgatások. A nap végén Patai Mihály látszott annak jelöltnek, akiről tárgyalhat az MSZP és az SZDSZ azt követően, hogy kiderült Surányi György nem vállalja a jelölést, azonban a Budapesti Értéktőzsde elnöke csütörtök este szintén cáfolta, hogy vállalná a miniszterelnökséget. Eközben napvilágot látott: az OTP Banknak április elsején folyósítják az állami hitel első részletét, a másodikra június 30-án kerül sor, míg a hitel lejárata 2012. november 11. lesz. Veres János pénzügyminiszter szerdán este jelentette be, hogy a magyar állam az OTP Banknak több mint 400 milliárd forint (1,4 milliárd euró), az FHB Jelzálogbanknak mintegy 120 milliárd forint (400 millió euró) összegű kölcsönt nyújt piaci feltételekkel, piaci kamatozással, a vállalati és a lakossági hitelezés bővítése érdekében. Az OTP csütörtöki közleménye szerint a teljes összeg törlesztése - 2010. novemberéig tartó türelmi időszakot követően - nyolc negyedév alatt, egyenlő részletekben esedékes.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo