A szerszámgépipar került a szankciós politika fókuszába

A szerszámgépek a modern ipar alapvető elemei. Alig van olyan gyártási terület, amely ne támaszkodna számítógépes numerikus vezérlésű (CNC) szerszámgépekre annak érdekében, hogy a fémet a modern ipari és katonai alkalmazásoknál megkövetelt szigorúbb tűrések szerint alakítsák.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem meglepő, hogy az orosz katonai és energiaszektorra irányuló szankciók korlátoznák a szerszámgépekhez való hozzáférést. Az sem meglepő, hogy az orosz vásárlók megpróbálják megkerülni a szankciókat úgy, hogy harmadik feleken keresztül vásárolnak CNC szerszámgépeket.

Lézervezérelt szerszámgépek nélkül ma már nincs modern ipar
Lézervezérelt szerszámgépek nélkül ma már nincs modern ipar
Fotó: Pixabay
2024. február végén a Group of Seven és a Global Export Controls Coalition felvette a CNC szerszámgépeket és alkatrészeket azon gyakori, kiemelten fontos termékek listájára, amelyekre Oroszországgal kereskedelmi korlátozások vonatkoznak. Korábban az integrált áramkörök és chipek álltak a szankciós erőfeszítések középpontjában. Most a szerszámgépeket is hozzáadták, mivel az ipari alkalmazásokból könnyen újrahasznosíthatók a fegyvergyártásban.

A csúcskategóriás szerszámgépek nemzetközi piacát történelmileg a japán és a német gyártók uralták, bár Kína egyre nagyobb szereplője lett ennek a területnek. Ukrajna orosz inváziója után az Európából Oroszországba irányuló kereskedelem jelentősen visszaesett. Például Németország 2021-ben 107 millió dollár értékű szerszámgépet exportált Oroszországba, de 2023-ban ez a szám 4 millió dollárra esett vissza. 2024 májusáig az éves kereskedelmi érték mindössze 1000 dollár volt.

Bár úgy tűnik, hogy a szankciók hatékonyak, a kínai, török ​​és indiai szerszámgépexport többsége Oroszország felé rendeződött át. Megnövekedett a szerszámgépexport más országokba is, mint például Vietnam, Kazahsztán és Mexikó. Ez arra utalhat, hogy közvetítőkön keresztül az igazi célállomás, Oroszország. Például 2024 januárjában Kazahsztán 4,1 millió dollár értékben importált szerszámgépeket és 3,3 millió dollárt exportált, aminek 99 százaléka Oroszországba ment.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo