A média és az IT-szektor a legvonzóbb a befektetőknek

A telekommunikáció – média, valamint az IT-szektor volt a legvonzóbb a befektetők számára a vállalati összeolvadások és felvásárlások piacán 2012-ben. Az összes tranzakciószámot tekintve az ötödik helyen állunk a régióban Törökországot, Lengyelországot, Csehországot és Romániát követve – áll az Ernst & Young M&A Barométer 2012-es tanulmányában.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A felmérésben érintett közép- és délkelet-európai országokban (Bulgária, Horvátország, Csehország, Görögország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Szerbia és Törökország) vállalati összeolvadások és felvásárlások piacán 1108 ügylet lezárása került nyilvánosságra 2012-ben, amely 1,8 százalékos csökkenést jelent az előző év adataihoz viszonyítva. Hazánkban 2012-ben 82 tranzakció lezárását hozták nyilvánosságra, ami a 2011-es számokkal összehasonlítva 26 százalékos visszaesést jelent. A visszaesés éves szinten jelentős, ugyanakkor 2011 második félévével összehasonlítva a tranzakciók száma szinten maradt.

Szinten maradt a felvásárlások piaca

„A hazai M&A-piacon éves összehasonlításban érzékelhető csökkenés összhangban áll a nemzetközi trendekkel. A befektetők még kivárásra játszanak. A jelenlegi nemzetközi gazdasági kilátások, a sokszor kiszámíthatatlan jövő és a hazai változó szabályozási környezet mind elbizonytalanítja a piaci szereplőket” – mondja Dezse Margaret, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnere.

Itthon a tranzakciók értékét az ügyletek csupán 32 százalékában hozták nyilvánosságra, melyek összege átlagosan 6,7 millió dollár volt. Ez alapján azt lehet megállapítani, hogy a magyarországi M&A-piac becsült mérete közel harmadára csökkent 1,8 milliárd dollárról 0,5 milliárd dollárra. A tranzakciók méretének csökkenését az is jól jelzi, hogy 2012-ben nem hoztak nyilvánosságra 100 millió dollárt meghaladó, nagy értékű ügyletet.

A régióban darabszámot tekintve a feldolgozóipar (135 darab) volt a húzóágazat, míg átlagértékben a legnagyobb üzleteteket a pénzügyi szektorban kötötték meg. Azonban minden országának megvan a maga karaktere. Magyarországon a befektetők számára legvonzóbbnak a telekommunikáció - média és az IT-szektor bizonyult 15, illetve 11 ügylettel.

„A piaci növekedés lassulása miatt ezekben a szektorokban a méretgazdaságosság a további fejlődés kulcsa, ez mozgatja a tranzakciós piacot. Fontos befektetői szempont az IT-szektor esetében, hogy az itt működő vállalatok tevékenysége a többi üzletághoz képest globális, a szolgáltatás bárhova áthelyezhető, illetve könnyen nyújtható határokon túl” – magyarázza Dezse Margaret.

Továbbra is a belföldi ügyletek uralták az eddigi trendeknek megfelelően mind a hazai, mind a regionális piacot. Itthon összesen három külföldre irányuló tranzakcióról számolnak be a nyilvánosan elérhető források. A MOL felvásárolta a Bohemia Reality és a Pap Oil vállalatokat Csehországban, valamint 49 százalékos részesedéshez jutott a kazahsztáni Karpovskiy Severniy-nél. Az Olajterv szintén Csehországban volt aktív a villamosenergia-szektorban működő I&C Energo megvásárlásával. A Magyarországra irányuló felvásárlások elsősorban angol és francia befektetőktől származtak (4-4 tranzakció), míg az Egyesült Államok és Csehország 2012-ben 3-3 ügylettel képviseltette magát.

Készülni kell a nagy találkozásra a befektető és a kkv között
Forráshoz jutni a jelenlegi gazdasági helyzetben nem egyszerű, de nem is lehetetlen feladvány. Szigorú feltételek mellett ugyan, de manapság is lehet finanszírozáshoz jutni bankoktól vagy tőkebefektetőktől. A befektetők potenciális célpontok százaival találkoznak évente, míg az egyes vállalkozásoknak rendszerint csak nagyon korlátozottan van esélyük meggyőzni a befektetőket cégük értékéről.  A pénzügyi befektetők így aztán jobb helyzetben vannak, válogathatnak a kínálatból. A másik oldalon viszont ott vannak a vállalkozások tulajdonosai, akiknek rendszerint csak egy esélyük van a bemutatkozásra.
A banki, vagy befektetői finanszírozáshoz azonban az szükséges, hogy felkészült kis- vagy középvállalat (kkv) kerüljön a látótérbe. Nehezítő körülmény, ha a növekedni, fejlődni vágyó kkv nem reálisan méri fel saját lehetőségeit, adózási és jogi ügyei nem mennek zökkenőmentesen, üzleti terve – ha egyáltalán létezik – gyenge lábakon áll. Egyre kevesebb vállalat képes megfelelni a szigorodó nem-árjellegű hitelfeltételeknek. Így összességében csökken a hitelhez jutó vállalatok száma a Magyar Nemzeti Bank legújabb hitelezési felmérése szerint.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo