A média és az IT-szektor a legvonzóbb a befektetőknek

A telekommunikáció – média, valamint az IT-szektor volt a legvonzóbb a befektetők számára a vállalati összeolvadások és felvásárlások piacán 2012-ben. Az összes tranzakciószámot tekintve az ötödik helyen állunk a régióban Törökországot, Lengyelországot, Csehországot és Romániát követve – áll az Ernst & Young M&A Barométer 2012-es tanulmányában.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A felmérésben érintett közép- és délkelet-európai országokban (Bulgária, Horvátország, Csehország, Görögország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Szerbia és Törökország) vállalati összeolvadások és felvásárlások piacán 1108 ügylet lezárása került nyilvánosságra 2012-ben, amely 1,8 százalékos csökkenést jelent az előző év adataihoz viszonyítva. Hazánkban 2012-ben 82 tranzakció lezárását hozták nyilvánosságra, ami a 2011-es számokkal összehasonlítva 26 százalékos visszaesést jelent. A visszaesés éves szinten jelentős, ugyanakkor 2011 második félévével összehasonlítva a tranzakciók száma szinten maradt.

Szinten maradt a felvásárlások piaca

„A hazai M&A-piacon éves összehasonlításban érzékelhető csökkenés összhangban áll a nemzetközi trendekkel. A befektetők még kivárásra játszanak. A jelenlegi nemzetközi gazdasági kilátások, a sokszor kiszámíthatatlan jövő és a hazai változó szabályozási környezet mind elbizonytalanítja a piaci szereplőket” – mondja Dezse Margaret, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnere.

Itthon a tranzakciók értékét az ügyletek csupán 32 százalékában hozták nyilvánosságra, melyek összege átlagosan 6,7 millió dollár volt. Ez alapján azt lehet megállapítani, hogy a magyarországi M&A-piac becsült mérete közel harmadára csökkent 1,8 milliárd dollárról 0,5 milliárd dollárra. A tranzakciók méretének csökkenését az is jól jelzi, hogy 2012-ben nem hoztak nyilvánosságra 100 millió dollárt meghaladó, nagy értékű ügyletet.

A régióban darabszámot tekintve a feldolgozóipar (135 darab) volt a húzóágazat, míg átlagértékben a legnagyobb üzleteteket a pénzügyi szektorban kötötték meg. Azonban minden országának megvan a maga karaktere. Magyarországon a befektetők számára legvonzóbbnak a telekommunikáció - média és az IT-szektor bizonyult 15, illetve 11 ügylettel.

„A piaci növekedés lassulása miatt ezekben a szektorokban a méretgazdaságosság a további fejlődés kulcsa, ez mozgatja a tranzakciós piacot. Fontos befektetői szempont az IT-szektor esetében, hogy az itt működő vállalatok tevékenysége a többi üzletághoz képest globális, a szolgáltatás bárhova áthelyezhető, illetve könnyen nyújtható határokon túl” – magyarázza Dezse Margaret.

Továbbra is a belföldi ügyletek uralták az eddigi trendeknek megfelelően mind a hazai, mind a regionális piacot. Itthon összesen három külföldre irányuló tranzakcióról számolnak be a nyilvánosan elérhető források. A MOL felvásárolta a Bohemia Reality és a Pap Oil vállalatokat Csehországban, valamint 49 százalékos részesedéshez jutott a kazahsztáni Karpovskiy Severniy-nél. Az Olajterv szintén Csehországban volt aktív a villamosenergia-szektorban működő I&C Energo megvásárlásával. A Magyarországra irányuló felvásárlások elsősorban angol és francia befektetőktől származtak (4-4 tranzakció), míg az Egyesült Államok és Csehország 2012-ben 3-3 ügylettel képviseltette magát.

Készülni kell a nagy találkozásra a befektető és a kkv között
Forráshoz jutni a jelenlegi gazdasági helyzetben nem egyszerű, de nem is lehetetlen feladvány. Szigorú feltételek mellett ugyan, de manapság is lehet finanszírozáshoz jutni bankoktól vagy tőkebefektetőktől. A befektetők potenciális célpontok százaival találkoznak évente, míg az egyes vállalkozásoknak rendszerint csak nagyon korlátozottan van esélyük meggyőzni a befektetőket cégük értékéről.  A pénzügyi befektetők így aztán jobb helyzetben vannak, válogathatnak a kínálatból. A másik oldalon viszont ott vannak a vállalkozások tulajdonosai, akiknek rendszerint csak egy esélyük van a bemutatkozásra.
A banki, vagy befektetői finanszírozáshoz azonban az szükséges, hogy felkészült kis- vagy középvállalat (kkv) kerüljön a látótérbe. Nehezítő körülmény, ha a növekedni, fejlődni vágyó kkv nem reálisan méri fel saját lehetőségeit, adózási és jogi ügyei nem mennek zökkenőmentesen, üzleti terve – ha egyáltalán létezik – gyenge lábakon áll. Egyre kevesebb vállalat képes megfelelni a szigorodó nem-árjellegű hitelfeltételeknek. Így összességében csökken a hitelhez jutó vállalatok száma a Magyar Nemzeti Bank legújabb hitelezési felmérése szerint.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo