Miért fontos a(z angol) nyelvtudás?
Azzal talán mindannyian tisztában vagyunk, hogy a nyelvtanulás számos előnnyel jár. Lehetővé teszi, hogy idegen kultúrából származó új emberekkel ismerkedjünk meg, új látásmódokat sajátítsunk el és külföldi országok hagyományait, szokásait fedezhessük fel. A nyelvismeret egyre fontosabb a munkaerőpiacon, de egy egyszerű internetes böngészésnek is elengedhetetlen feltétele. Ehhez természetesen rendelkezésünkre állnak az angol online szótárak, de ezek használatához is szükséges egy alapvető tudás.
De miért éppen az angol nyelv terjedt el ilyen széleskörűen?
Az Egyesült Államok gazdasági és kulturális befolyása az elmúlt évtizedekben megkérdőjelezhetetlen: az USA a világ egyik vezető nagyhatalma, ráadásul a filmek, a zene és a technológia egyik legjelentősebb forrása, ami automatikusan együtt jár az angol nyelv elterjedésével. Az internet és a közösségi média is az Egyesült Államokban fejlődött ki, ennek köszönhetően az online tartalmak igen jelentős része angolul érhető el.
Az angoltanulás ráadásul számos egyéb nyelvvel összehasonlítva relatíve egyszerű: a nyelvtani szabályok kevésbé bonyolultak, a kiejtés legtöbbször egy könnyebben megtanulható logikát követ. Ezen faktoroknak is köszönhetően az angol a legtöbb nemzetközi szervezet és a tudományos közösség munkanyelve, de széles körben használják az oktatás területén is. Bármely országba látogatunk el, biztosan találunk olyan embereket, akikkel tudunk ilyen módon kommunikálni, a nyelv ismerete tehát gyakorlatilag megkerülhetetlenné vált.
Miért félünk angolul megszólalni?
Természetesen vannak akik olyan szerencsések, hogy nem is értik a kérdést. Számukra az angol beszéd semmilyen problémát nem okoz: nem feltétlenül azért, mert tökéletesen értik azt, egyszerűen bennük semmilyen gátlás nem keletkezik, ha idegen nyelven kell megszólalniuk.
Többen vannak azonban azok, akik még egy biztosabb tudás birtokában is szoronganak, ennek pedig számos oka lehet. Vannak akik attól félnek, hogy valamilyen hibát vétenek: rosszul ejtik a szavakat, vagy nem megfelelően használják a nyelvtant. Ehhez hasonló, ha valaki tökéletességre törekszik és addig, amíg ezt el nem éri, nem hajlandó az adott nyelven megszólalni.
Előfordulhat, hogy valakit korábbi negatív tapasztalatai tartanak vissza, például egy kritikus nyelvtanár vagy egy türelmetlen beszélgetőpartner; másokat egyszerűen a gyakorlat hiánya zavar.
Lehetséges, hogy attól félünk, egyszerűen nem fognak megérteni minket, vagy pont fordítva, mi nem értjük meg a gyorsan, anyanyelvi szinten beszélő embereket. Van aki egyedül meg mer szólalni, azonban egy nála magasabb szintű nyelvtudással rendelkező társaságában már nem.
Mit tehetünk a félelem leküzdése érdekében?
Az alábbi tippek megfogadása segíthet abban, hogy önbizalmat szerezzünk és szükség esetén bátran megszólaljunk angol nyelven is.
Gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás
Talán mondani sem kell, de a gyakorlás mind a nyelvtudás, mind a magabiztosság kulcsa. Érdemes kisebb lépésekkel kezdeni, például egy szintén kezdő, angolul tanuló ismerőssel, esetleg egy nyelvtanuló alkalmazással. Idővel érdemes átváltani egy angol anyanyelvű beszélgetőpartnerre, hiszen ő kijavíthatja az apró hibáinkat anélkül, hogy emiatt kellemetlenül éreznénk magunkat.
Beszélgetés önmagunkkal
Elsőre ostobaságnak tűnhet, azonban nagyon könnyű hozzászokni, és rendkívül hasznos tevékenység! Amikor egyedül vagyunk, például munkába igyekszünk, beszélgessünk saját magunkkal angolul. Mondjuk el, mik a terveink aznapra, vagy ismételjük át az előző este nézett film tartalmát, így anélkül gyakorolhatjuk a nyelvet, hogy más is hallaná a próbálkozásunkat.
Nem a tökéletesség a lényeg
El kell fogadni azt, hogy a nyelvtudásunk jelenleg nem tökéletes, de higgyük el azt is, hogy ez teljesen jelentéktelen: ha meg tudjuk értetni magunkat, külföldi beszélgetőpartnerünk már a próbálkozást is értékelni fogja. Segíthet az is, ha tudatosítjuk magunkban: gyakran még az angol anyanyelvűek is hibásan beszélnek, nekünk tehát tényleg megbocsátható néhány tévesztés.
Felkészülés
Ha egy konkrét beszélgetésre, esetleg idegen nyelvű előadásra készülünk, egy angol online szótárban nézzünk utána a várható kifejezéseknek. Fontos azonban, hogy ne magoljuk be előre a teljes beszédünket, ekkor ugyanis már egy kis tévesztés után is belezavarodhatunk abba, ráadásul így a tudásunk sem fejlődik.
Passzív tudás fejlesztése
A nyelvtanulás legegyszerűbb és legszórakoztatóbb módja az, ha a filmeket és sorozatokat eredeti nyelven nézzük. Így észrevétlenül fejlődik a szókincsünk és a kiejtésünk is, ráadásul a film élvezeti értéke is nő azáltal, hogy a szereplők a színészek eredeti hangján szólalnak meg. Idővel a magyar feliratot is cseréljük le angolra; lehet, hogy ez elsőre ijesztőnek tűnik, de így ismerjük meg a szavak helyesírását, ráadásul ehhez a megoldáshoz nagyon gyorsan hozzá fogunk szokni.
+1 Türelem!
Gondoljunk arra, hogy minden egyes nyelvtanulónak időre van szüksége a tudás elsajátításához. A fejlődés nem azonnal történik, ne akarjunk tehát néhány hét alatt anyanyelvi szintre eljutni. A nyelvtanulás nem sprint, hanem egy maraton: kitartással, rendszeres gyakorlással idővel eljutunk oda, hogy magabiztosan beszéljünk angolul.