Nem lesz hiány nukleáris erőműből

Atomerőművek épülnek szinte már minden mennyiségben. Amerikában, Dél-Afrikában és Csehországban bővítik e kapacitásokat.

Az USA-tól kezdve Dél-Afrikán át Európáig - ezúttal Csehországig - arról tesznek bejelentést az energetika felelősei, hogy bővíteni igyekeznek nukleáris energiatermelésüket. Egyetlen nap leforgása alatt - az energiainfo hírlevele szerint - a világ három térésének ezen tervéről lehetett információkat kapni.

Floridában például két új atomerőművi blokk építenek és helyeznek üzembe 2020-ig, összesen 3000 MW kapacitással. A reaktorok típusát egyelőre nem nevezték meg. Összesen 400 MW-tal növelik a Turkey Point és a St. Lucie County telephelyen lévő négy blokk teljesítményét. Mindkét telephelyen két nyomottvizes reaktor üzemel. A teljesítmény-növelésre vélhetően 2012-ig kerülhet sor.

Dél-Afrikában az atomenergia széleskörű fejlesztésére vonatkozó tervekről számoltak be a nyilvánosságnak. Az energetikáért felelős minisztérium tájékoztatása szerint a 2007 és 2025 közötti időszakot átfogó atomenergia-politika alapján a kormány három lépésben kívánja a modern atomenergia-ipart létrehozni. Az első fázisban 2007 és 2010 között előkészítik az ország nukleáris létesítményeinek bővítését és új atomerőművek építését. A 2011-2015-ig tartó második fázisban új blokkok épülnek és megjelennek a továbbfejlesztett atomenergia rendszerek. A harmadik fázisban (2016-2025) kereskedelmi üzembe állnak az új blokkok és felgyorsulnak a kutatások további atomenergia rendszerek területén.
Az ország növekvő villamosenergia-igénye miatt korlátozni szükséges a feldolgozás nélküli urán exportját és az uránbányászatra vonatkozó engedélyeket a hazai felhasználáshoz kötik. Dél-Afrika jelentős uránvagyonnal és fejlett uránbányászattal rendelkezik. Ez a természeti erőforrás kulcsfontosságú az ország energiaellátás-biztonsága szempontjából.
Az alapvető technológiai folyamatok és a műszaki berendezések korszerűsítésével 2012-ig két terrawattórával növeli két csehországi atomerőműve - Dukovany és Temelín - évi áramtermelését a Cseh Energetikai Művek.  A két erőmű közül Dukovany 1,3 terrawattórával, míg Temelín 0,7 terrawattórával növeli termelését. A közeljövőben befejeződik a Dukovany atomerőmű két turbinájának a teljes átépítése. Ezt követően hasonló korszerűsítésen megy keresztül a másik két blokk is, majd végül az erőmű néhány technológiai folyamatát is módosítják. Temelín esetében alapvetően a turbinák magasnyomású részeinek a korszerűsítésére lesz szükség. Az első blokkban már folyamatban van a munka, míg a másik blokkban később kezdik el.

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo