Párizsi és brazil egyetemek kutatói állami támogatással vizsgálták éveken át, több, mint százezer ember bevonásával, milyen kihatással van készre gyártott, tartósított élelmiszerek rendszeres fogyasztása.
A jellegzetes minta sok embernek ismerős: reggelire édesített gabonapehely, hiszen az oly jóízű, ebédre, mert kevés az idő, zacskóleves, hozzá fagyasztott szendvics, estére pedig a legegyszerűbb a pizza – immár az otthoni hűtőből.
A felmérések szerint a fejlett ipari országok lakóinak negyede-fele napi kalóriaszükségletét ilyen élelmiszerekből fedezi. Azokhoz járulnak még az üdítőitalok, édességek, chipsek. Mindezek valóban ízlenek, de komoly hátrányaik vannak, hiszen sok cukrot, sót, vagy zsírt tartalmaznak.
Emellett egy sor adalékanyagot, amelyekkel az élelmiszert tartósítják, színezik, ízesítik, és a többi. Ugyanakkor a gyártásnál, hevítésnél problematikus anyagok keletkezhetnek, mint a rákot okozó akrilamid, vagy az úgynevezett mesterséges transz-zsírok. Mindezek az anyagok hozzájárulhatnak daganatos betegség kialakulásához.
Azt, hogy tartósított, fagyasztott, előregyártott élelmiszerek rákot okoznak, a kutatók nem állítják.
Tény viszont, hogy a vizsgálat eddigi nyolc évében a rák előfordulása valamelyest nőtt azoknál, akik még több tartós élelmiszert fogyasztottak. A szakértők tanácsa, anélkül, hogy az ügyben ítéletet mondanának, nem új: együnk lehetőleg friss élelmiszert, közte minél több zöldséget, gyümölcsöt...
(Forrás: Der Spiegel)