Mint ismeretes, Donald Trump júniusban a Fehér Ház kertjében jelentette be, hogy az Egyesült Államokat kilépteti a párizsi klímamegállapodásból. Újabban külügyminisztere, Rex Tillerson olyan szólamokat hangoztat, hogy Trump kész újratárgyalni az egyezményt, és az emissziócsökkentési feltételek enyhítése esetén nem vonulna ki a megállapodás égisze alól.
Trump azt nehezményezte, hogy az egyezményben túl erős emissziócsökkentést kell az USA-nak véghezvinnie, míg Kína még jóval többet szennyezhet. Tillerson is azt mondta a minap a CBS-nek adott interjújában, hogy „nem arányos” a vállalás, és „fair” feltételeket szeretnének elérni.
Félreértés Montrealban?
A napokban Montrealban ültek össze a klímaegyezmény tagországai. Az Európai Bizottság klíma- és energiaügyi biztosa, Miguel Arias Canete azt nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek, hogy az USA egyáltalán nem jelezte, hogy szeretnék újratárgyalni a globális megállapodást, mindössze annyit, hogy „vizsgálják a feltételeket, melyek mellett részt vehetnének az egyezményben”.
Ez azért egy óvatosabb hozzáállás, mint ahogyan Trump hepciáskodva bejelentette a kilépési szándékát júniusban a Fehér Ház kertjében: „Kilépünk. Megkezdjük az újratárgyalást, és megnézzük, hogy összehozható-e egy jobb ügylet. Ha lehet, remek, ha nem, akkor is jó.”
Jochen Flasbarth, a Német Szövetségi Környezetvédelmi Minisztérium államtitkára azt mondta a CNN-nek: „Ez egyértelműen félreértés. Az amerikai delegáció vezetője nem célzott rá, hogy az Egyesült Államok újragondolná döntését, hogy kilép a párizsi egyezményből.”
Canete nyilatkozatára reagálva a Fehér Ház sajtószóvivője sietett megcáfolni, hogy bármilyen változás állt volna be az USA álláspontjában a párizsi klímaegyezményt illetően. „Ahogy azt az elnök úr bőségesen világossá tette már, az Egyesült Államok kilép, hacsak nem tudunk újra belépni más feltételekkel, amelyek kedvezőbbek az országunkra nézve."
Megy vagy marad?
Meglehet, hogy a Fehér Ház újfent csak porhintést művel. Az újratárgyalás ki van zárva, jelentették ki a G20 tagországok vezetői legutóbbi taorminai találkozójukon. Többoldalú egyezményekből ugyanis az összes aláíró tagországnak jóváhagyását kell adnia a módosításra. Vagyis Trump kabinetje képmutató módon olyan lehetőséget lebegtet meg, aminek megvalósulása eléggé lehetetlen, miközben úgy tüntethetik fel magukat, hogy rajtuk nem múlott, „mi megpróbáltuk".
A kivonulás azt is jelentené, hogy Amerika többé nem fizeti be hozzájárulását az ENSZ Zöld Klíma Alapjába, mely a klímaváltozás által leginkább veszélyeztetett országokat támogatja.
Csakhogy az egyezmény létrehozói úgy szövegezték azt meg, hogy már számoltak Trump megválasztásának lehetőségével. Trump megkezdheti a kilépést, de az csak 4 évvel később léphet hatályba. Vagyis ha új elnököt választ Amerika 2020-ban, és az illető a bent maradás mellett dönt, Amerika tulajdonképpen sosem lépett ki az egyezményből.
Mielőtt Trump bejelentette, hogy kilépteti Amerikát az egyezményből, Tillerson és Ivanka Trump a maradás mellett lobbizott az elnöknél, míg Scott Pruitt, a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) vezetője és Steve Bannon stratégiai tanácsadó a kilépés mellett érvelt. Bannont időközben Trump kirúgta a fehér házi csapatából.
Jelenleg Gary Cohnnak, a Nemzeti Gazdasági Tanács (NEC) vezetőjének van kiadva a feladat, hogy koordinálja az USA jövőbeli részvételét a klímaegyezményben. Cohn hétfőn egyeztető értekezletet tartott a gazdasági nagyhatalmak klímaügyi minisztereivel, akik az ENSZ Közgyűlésre érkeztek New Yorkba.
Cohn, aki Trump gazdasági főtanácsadója, tavasszal a klímaegyezményben maradásra próbálta rábírni felettesét. Cohn és Tillerson egyaránt azzal érveltek, hogy a kilépéstől sérülnének az amerikai érdekek, s a klímakonferenciákon való részvétel elengedhetetlen ahhoz, hogy az amerikai érdekeket is érvényesíteni tudják.
Forrás: Reuters