A Fitch Rating hitelminősítő pénteken közölte, hogy a hosszú futamidejű magyar állami devizaadósság besorolását egy fokozattal, az eddigi BBB mínuszról BB pluszra módosítja. A hosszú lejáratú szuverén forintadósság osztályzatát a cég ugyancsak egy fokozattal, BBB-ről BBB mínuszra rontotta; ez az osztályzat továbbra is a befektetési ajánlású sávban van. A hosszú futamú besorolások kilátása további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív. A múlt év végén a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's is ebbe az osztályzati sávba sorolta át Magyarországot.
Emelkedtek a költségvetési és külső finanszírozási kockázaoki
A Fitch szuverén besorolásokért felelős londoni igazgatója, Matteo Napolitano szerint a pénteki leminősítés a magyar költségvetési és külső finanszírozási környezet, valamint a növekedési kilátások romlását tükrözi. Az igazgató ezt részben „a további nem szokványos gazdaságpolitikai lépések" következményének tartja, amelyek aláássák a befektetői bizalmat, és „bonyolulttá teszik" egy új IMF/EU-megállapodás elérését. A hitelminősítő cég a leminősítéséhez fűzött londoni elemzésében kiemelte azt a véleményét, hogy november eleje óta jelentősen emelkedtek Magyarország költségvetési és külső finanszírozási kockázatai a befektetői hangulat romlása miatt. A cég szerint a magas kormányzati, külső és magánszektorbeli adósságállomány, valamint az ehhez társuló nagy finanszírozási igény sebezhetővé teszi az országot a befektetői bizalom kedvezőtlen irányú kilengéseivel szemben.
A hitelminősítő úgy látja, hogy a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulat nagyobb mértékben romlott, mint más közép-európai országok, például Lengyelország vagy Románia esetében, ami az euróövezeti adósságválság terjedése mellett „hazai problémákat is tükröz".
A Fitch szerint a készenléti jellegű IMF-megállapodás az egyetlen egyezménytípus, amelyre Magyarország reálisan számíthat, s még ha meg is születik az egyezség a valutaalappal, „kétségek maradnának fenn azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány alá tudná-e vetni magát a megállapodás szigorú feltételrendszerének, tekintettel gazdaságpolitikájának eddigi kiszámíthatatlanságára és arra, hogy az előző IMF-program 2010 júliusában idő előtt véget ért".
Jóllehet a kormánypárti többség az Európai Központi Bank (EKB) javaslatainak zömét belefoglalta az MNB-ről szóló törvénybe, azonban változatlanul hagyott olyan kitételeket, amelyek a Fitch Ratings meglátása szerint csorbítják a jegybank függetlenségét. Mindemellett a januárban életbe lépett új alaptörvény a gazdaságpolitika kulcsfontosságú elemeinek - például az adóztatásnak - a módosítását kétharmados parlamenti többséghez köti, és ez szűkíti a jövőbeli kormányok költségvetési kiigazítási mozgásterét - áll a hitelminősítő pénteki elemzésében.
A cég szerint mindezek következtében növekedett a fontossága egy új IMF-megállapodás időben történő megkötésének, ugyanakkor bizonytalanabbá váltak egy ilyen egyezség elérésének kilátásai. A Fitch Ratings közölte, hogy újabb leminősítéshez vezethet, ha nem sikerül „időben" megkötni egy „megfelelő" IMF-megállapodást.
Az elemzők nem lepődtek meg
Az MTI által megkérdezett elemzők körében a Fitch Ratings bejelentése arról, hogy megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Magyarországtól, nem keltett meglepetést.
A lépés a levegőben volt, az elmúlt két hét eseményei alapján várható volt a Fitch lépése, mondta Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője , aki szerint a további leminősítéseket csak akkor lehet elkerülni, ha sikerül megállapodni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU hiteléről. Felhívta a figyelmet arra, hogy a bejelentés után nem sokkal a forint árfolyama az euróval szemben erősebb szinten volt, mint a bejelentés előtt. Az elemző pozitívnak nevezte, hogy megindult a tárgyalás a jegybankelnök és a miniszterelnök között, és azt mondta, hogy a találkozó segítette a forint árfolyamát is.
A Fitch nem meglepő lépése is rámutat arra, hogy nem fenntartható a helyzet, ebből a kormánynak „ki kell kecmeregnie" Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint. A piac egyértelművé tette, hogy a kormánynak szüksége van az EU/IMF-hitelmegállapodásra - mondta az elemző, hozzátéve: nem számít arra, hogy a kormány nyílegyenes úton halad majd a megállapodás felé, „de a labda ezen a térfélen van". Az elemző leszögezte: „Nincs más opció, mint a hitelfelvétel". Török Zoltán úgy látja: bár január végéig, az MNB kamatdöntéséig még sok víz lefolyik a Dunán, a jelenlegi helyzet alapján 50 bázispontos kamatemelés látszik szükségesnek.