Tömeges járványokhoz vezethet, ha nem vesszük komolyan az oltásokat

Az Egészségügyi Világszervezet 2001-ben sikeresnek bizonyult harcot indított a kanyaró ellen. A betegség előfordulása 2016-ra csaknem 80 százalékkal csökkent, de két éve váratlanul ismét megjelent egy sor országban, egy év alatt 30 százalékkal nőtt az esetek száma. A fő ok: a szegénység, de tényező az utazás is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahhoz, hogy behozott kórokozók ne tudjanak elterjedni, egy ország lakossága 95 százalékának védettnek kell lennie, akár, mert oltást kaptak, vagy már átestek a betegségen gyermekkorukban. Az új madagaszkári járvány 66.000 betege közül több, mint 900 halt meg. A világ egyik legszegényebb országában magas a születési ráta és 2003 óta nem fordult elő ez a kór.

Kép: Pixabay

Így igen magas volt a betegségre fogékony gyerekek és fiatalok száma, miközben a kicsinyek közül sokan veszélyesen alultápláltak. Fejlett országokban a kanyaró átlagosan egy halálos áldozatot szed ezer beteg közül, ám amikor azok gyengén tápláltak és nem kapnak megfelelő kórházi ellátást, ezerből százan is életükkel fizethetnek.

A Fülöp-szigetek százmilliós, kétezernél több szigeten élő lakosságánál mindig is gond volt a kanyaró-oltással. Az egészségügyi ellátás nem kielégítő és súlyosbította a helyzetet, amikor egy, nagy reményekre jogosító oltás a Dengl-láz ellen látványosan kudarcot vallott: hatására a második fertőzés halálos kimenetele várhatóbb lett.

Az ügy hatására a kanyaró-oltások 60 százalékkal estek vissza. Hozzájárult a félelemhez egy

Télből a nyárba: mi ellen érdemes oltást kérned?
Nincs is annál jobb, mint amikor a téli mínuszokat hátrahagyva a forró nyárba utazunk. Választhatunk fehér homokos tengerpartot, de akár egzotikus utazást is az év bármely napján, fő, hogy kellemes élményekkel gazdagodjunk és felhőtlenül pihenjünk. Ehhez tájékozódnunk kell a helyi szokásokról és az országban kötelező védőoltásokról is.
konzervatív katolikus tömörülés, amely azt terjesztette, hogy a vakcinában fogamzásgátló protein is van. Manila főpolgármestere erre betiltotta az oltóanyagot, miközben az álhír átterjedt Kelet-Afrikára és Dél-Amerikára is. Végül az Egészségügyi Világszervezetnek kellett nyilatkozatra kérnie a Vatikánt arról, hogy a vakcina biztonságos és semmi köze a fogamzásgátláshoz.

Szerepet játszik a kanyaró felbukkanásában a tömegessé vált utazás is. Miután az Egyesült Államokban 2000-re sikerült eltüntetni a betegséget, valamennyi ilyen fertőzést külföldről vitték be. A 2000-es évek elején főleg Japánból, ahol a kormány önkéntessé tette az oltást, miután egy hazai oltóanyag meningitiszt okozott. Kitört újabban a betegség az évek óta polgárháborút elszenvedő Jemenben, Venezuelában, ahol összeomlott az egészségügyi szolgálat – és a venezuelai menekültek bevitték a járványt Brazíliába is.

Miközben Izraelben szigorúan veszik a kötelező oltásokat, az ortodoxok csak 80 százalékban tesznek eleget ezeknek az előírásoknak. Így kerülhetett a vírus az évente tízezrével oda zarándokló ortodoxok révén Ukrajnába, onnan pedig Nagy-Britanniába és az Egyesült Államokba.

Az EVSZ azzal számol, hogy Lengyelország lehet a következő kanyaró-járvány helyszíne. Az EU országai közül ott legkisebb a bizalom az oltások iránt, azok aránya 2010 óta csökken és működik StopNop néven oltásellenes mozgalom is. Emellett sok az országban az ukrán, akik ugyancsak bevihetik a kórokozót.

(Forrás: The New York Times)

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo