Gyomirtó a testünkben: miért titkolózik a WHO?

Már a polgárok egészsége felett őrködő WHO egyik alintézetét is megfertőzte volna a pártatlan részrehajlás? Miért titkolózik a gyomirtó glifozát rákkeltő voltát övező kutatásról? A világ legnagyobb gyomirtójának piaci sorsa és az emberek egészsége forog kockán.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A glifozát olyan kemikália, ami a a világ legnagyobb mennyiségben eladott gyomirtó szerében, a Roundupban is megtalálható. A WHO nemrég arra következtetésre jutott, hogy a glifozát "valószínűleg nem" rákkeltő. Most a Reuters hírügynökség értesült róla, hogy az IARC (International Agency for Research on Cancer) alkalmazottja, Kathryn Guyton arra kérte a tudósokból álló kutatásértékelő bizottság 6 tagját, ne hozzák nyilvánosságra a glifozát 2015-ben végzett bevizsgálásáról szóló dokumentumokat. Ezt a Reuters egy levélre és egy emailre hivatkozva állítja, amit a hírügynökség munkatársa elolvasott.

Az IARC azzal érvelt a szakértők irányába, hogy az anyagok "kizárólagos tulajdonosa az IARC. Az IARC arra kéri Önt és intézetét, hogy ne adja ki a dokumentumokat," szólt a kérés. A szóban forgó email arra is utalt, hogy nem bátorítják a tudósokat arra, hogy tartsák meg a tanulmányok megjelenése után a releváns iratokat. Ami nonszensz. Az információk monopolizálására, a transzparencia (lehetőségének) kioltására irányuló manőver. A szakembereknek joguk van -és érdekükben áll- eltenni a dokumentumokat olyan kutatásokról, amikben résztvettek, főleg ha azok a saját szakmai hitelüket, szaktekintélyüket is érintik.

Kép: SXC

Az IARC a WHO alá tartozik, de attól szakmai kérdésekben nagyjából független ügynökség, mely a különféle eszközök és anyagok rákkeltő hatásának megítélésére szakosodott. A Reuters kérdésére a lyoni székhelyű IARC illetékesei úgy magyarázták a kérést, az ügynökség mindössze a külső befolyástól próbálta megóvni a bizottság munkáját, mely egyébként szabadon vitathatja meg a tudományos bizonyítékokat.

Mennyire méregmentesek a divatcégek?
A Greenpeace nyilvánosságra hozta értékelését, hogyan állnak a divatcégek a méregtelenítéssel. A „Detox-kifutó” („Detox Catwalk”) nevű online felületen elérhető értékelésben a szervezet aszerint értékeli a legnagyobb divatmárkákat, hogy azok milyen hatékonyan vonják ki a mérgező anyagokat a gyártási láncukból, illetve mit tesznek a vízszennyezés megállításáért.
Amerikai közzétételi kérelem

Az amerikai demokratikus rendszernek egyik fontos alapeleme a transzparencia, amit törvényileg garantálnak. Az amerikai polgárok egy törvény, a FOIA (Freedom of Information Act) értelmében benyújthatnak kérelmet a kormány hatóságaihoz, hogy megkaphassanak a nyilvánosság elől elzárt dokumentumokat és azokat maguk közzétehessék. A "stratégiai célú, ökológiai jogi pereskedésekben" utazó E and E Legal intézet, mely gyakran nyújt be ilyen igényeket, több FOIA-kérelemmel is folyamodott számos amerikai kutatóintézetnél a glifozát értékelésével kapcsolatban. A kérelmet ezek az intézetek azért utasították el, mert az IARC váltig állítja, hogy a dokumentumok a lyoni intézet kizárólagos tulajdonát képezik.

Környezetvédők a méhek tömeges elhalálozásáért is felelőssé teszik a glifozátot. Részben ezért is akarták a glifozát kritikusai megtudni, pontosan hogyan jutott a WHO arra a következtetésre, a glifozát mégsem rákkeltő. A lyoni IARC rendszeresen állásfoglalást hirdet olyan ügyekben, hogy például a mobiltelefonok használata, a kávé vagy a vörös hús fogyasztása rákkeltő-e. Az IARC kritikusai, beleértve a fogyasztóvédőket, a környezetvédőket, de az ipari lobbit is, azt nehezményezik, hogy az IARC a minősítéseinél nem veszi figyelembe, hogy az emberi szervezet mennyi ideig van kitéve az adott anyagnak. Roundup gyomirtó szerét a Monstanto 130 országban védette le 2010-ig szabadalomként. Ez az első számú növényvédő szer a világpiacon. Az amerikai piacon 700 más termékben is megtalálható a glifozát.

Belefulladunk a műtrágyába
2018-ra a világ műtrágyaigénye meghaladhatja a 200,5 millió tonnát, ami 25 százalékkal magasabb szintet jelent a tíz évvel korábbihoz képest. A megnövekedett műtrágyahasználat azonban komoly környezeti károkat okozhat.
Az amerikai, európai uniós, kanadai, japán és új-zélandi hatóságok egyaránt azt állították, nem valószínű, hogy a glifozát rákot okozna az emberekben. Az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség, az EPA 2016 szeptemberében hozta meg ezt a verdiktet a Roundupról. Az EPA egyébként a nyár elején már közzétette a neten a kutatási eredményeit, de rövid idő alatt elmozdította a 227 oldalas tanulmányt, mondván az tévesen került fel a világhálóra. Ez az incidens is tovább erősíti azt a benyomást, óriási méreteket ölt (néha ügyetlenül) a releváns tudományos eredmények elmismásolása.

Az E and E Legal Amerikában már megkezdte annak kiderítését, hogy a kérdéses dokumentumok vajon tényleg az IARC, az amerikai szövetségi vagy a tagállami hatóságok tulajdonát képezik-e. Amennyiben úgy találja, hogy nem az IARC-é, peres úton kényszeríti ki a dokumentumok nyilvánosságra hozatalát. Egyébként a Monsanto is kritizálta az IARC titkolózó viselkedését, pedig a glifozát "valószínűleg nem rákkeltő" kategóriába sorolása elvileg kedvez a világcégnek.

2016. júniusában az Európai Bizottság 18 hónappal meghosszabbította a glifozát értékesítésének engedélyét. Ha ezt nem kapta volna meg a szer, a vegyipari óriáscégeknek hat hónapon belül ki kellett volna vonniuk az európai piacról glifozát-tartalmú termékeiket. A döntést hónapokon át tartó lobbizás előzte meg a tagországok részéről, mert felmerült annak szükségessége, hogy a különféle ellentmondó tudományos kutatásokat összegeznie kell az unió döntéshozó szervének.

A fecskéket is pusztítják a rovarirtók
Az imidacloprid nevű növényvédő szer okozza a közelmúlt jelentős madárpusztulását Európában holland kutatók szerint. A neonikotinoidok körébe tartozó, a mezőgazdaságban széles körben alkalmazott rovarirtó szer, melyet korábban a méhpusztulással is összefüggésbe hoztak, számos madárfaj – köztük fecskék, seregélyek és rigók – egyedszámának csökkenéséért felelős.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo