Az adatvédelem és az üzleti érdek

Az informatikai társadalom egyik legsúlyosabb kérdése az adatvédelem és az információs szabadság. És alighanem ez az a terület, ahol a leginkább le vagyunk késve a szabályok felállításában – hangzott el egy magánbeszélgetésen egy adatvédelmi szakembertől. Gondolatmenetét vitaindítónak szánjuk!

Vannak olyan alapértékek az életben, amelyeket az új technológia háttérbe szoríthat, ha engedjük – véli egy adatvédelmi szakember. - Mint például a magánélet tiszteletben tartása, a nyilvánosság, a közinformációk hozzáférhetősége.
Mivel az új technológiák hatalmas lehetőséget jelentenek az adatok csoportosításra és elemzésére, megvan a veszélye, hogy ezek illetéktelenek kezébe kerülnek, vagy olyan célokra használják fel őket, amit az adatot szolgáltatók nem szeretnének.
Azzal, hogy megnövekedtek a számítógépek teljesítményei, szinte automatikusan adódik, hogy új adatbányászati módszereket alkalmaznak az élet minden terülertén, de különösen az üzleti életben. Sajnos, ez azonban gyakran nem párosul üzleti etikával, etikus szemlélettel. Amikor például egy vegyigyárat építünk föl, általában a mérnököket sem érdekli, hogy kipusztul a gólyahír, mert ők a technológiával foglalkoznak. És akkor jönnek a környezetvédők, és védeni próbálják a természetet. Pedig az lenne a jó, ha rögtön, már a tervezésnél abból indulnának ki, hogy bizonyos dolgokat meg kell óvni, bizonyos értékeket meg kell tartanunk, és e mellett persze élvezzük mindazokat az előnyöket, amit az új technológia ad. De ez nálunk nem szokás. Nálunk először jön a technológia, és utána kell korlátozni.

Nagyon sok üzletember úgy gondolja, hogy az adatvédelem valami értelmetlen külső peremfeltétel, amit be kell tartania, de ellentétes az üzlettel. Pedig nem az. Bárhol, ahol ma ez a téma fölvetődik, az derül ki, hogy a fogyasztó egyáltalán nem úgy gondolkodik, ahogy azt az üzletember gondolja. Sőt, az üzletemberek, mint magánemberek, maguk is másként gondolják, és maguknak nem kívánnák azt, amire megpróbálják rábeszélni a fogyasztókat. Tehát ha a valódi fogyasztói igényekből indulnának ki, az üzletük is jobban menne.

Legyezte: L. R.

Írja meg Ön is véleményét!

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo