A globális felmelegedés veszélyezteti a síközpontokat

Több száz síelőhely fogja beszűntetni működését évtizedeken belül a globális felmelegedés következtében, áll az ENSZ Környezetvédelmi Programjának a közelmúltban megjelent tanulmányában. Néhány országban, például Ausztriában a hóvonal mintegy 300 méterrel is fentebb mozdulhat a következő 30-50 évben, egyes üdülőhelyeket teljesen megfosztva sípályáitól. A legrosszabb forgatókönyv szerint 2070-re Ausztria kilenc síközpontja közül már egy sem lesz életképes.

Az emelkedő hóvonal ugyanakkor növelni fogja a nyomást a nagy magasságokban lévő központokra, melyeket egyre több síelő vesz majd igénybe. Bár a globális felmelegedés legnagyobb hatásait továbbra is a legszegényebb országok lakosai fogják megérezni aszályok, hurrikános és árvizek formájában, az ENSZ tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy az üvegházhatás következtében a gazdagabb világrészeknek is jelentős gazdasági, társadalmi és kulturális változásokra kell felkészülniük.

A tanulmány az ENSZ Kormányközi Éghajlatváltozási Tanácsának előrejelzéseire támaszkodva végzett becsléseket a sípályák jövőjét illetően. Ezek szerint egy helyszín "hóbiztosnak" tekinthető, ha tíz tél közül hét alatt legalább 30 és 50 cm közti hó hullott rá, és a hótakaró legalább száz napon keresztül állandó volt december és április közepe között. Svájc 230 síelőhelyének 85 százalékáról ítélik, hogy biztonságban van, bár a legrosszabb esetben az arány 44 százalék alá csökkenhet. Németországban és Olaszországban sok az alacsony fekvésű sípálya, így mindkét ország erősen megérezheti az éghajlatváltozást, míg az Egyesült Államok téli üdülőhelyei, melyek a főként a Sziklás-hegység magas részein helyezkednek el, védettséget élveznek. Az Éghajlatváltozási Tanács becslése szerint 2100-ig 1,4 és 5,8 °C közötti hőmérsékletemelkedés várható, amennyiben nem sikerül drasztikusan csökkenteni a széndioxid-kibocsátások arányát.

A New Scientist nyomán

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo