Laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor Üzemanyagár-figyelő előrejelzése szerint a nemzetközi folyamatok alapján további árcsökkenés jöhet.
A cikk szerint a korábbi 2022-es szabályozással szemben szerencsésebben alakult a helyzet, hiszen míg akkor egy elhúzódó válság közepette vezettek be a piacinál alacsonyabb árszintet, addig ezúttal néhány hónap alatt visszaesett az olajár. Ehhez persze az is kellett, hogy az Egyesült Államok megpróbált kitáncolni az Irán elleni háborúból, miközben Teherán is csak óvatosan provokálja az ellenfelét. Így a néhány hetet még hordónként 100-110 dollár között mozgó Brent olaj ára a héten 73 dollár alá esett. A zuhanó olajárat némi fáziskéséssel a finomított termékek, így az üzemanyagárak is követik. Ennek köszönhetően már a múlt hét végén a hatósági árszint alá kerültek a piaci árak, az autósok szempontjából pozitív változás pedig valószínűleg a következő napokban is folytatódni fog.
Az európai árakat megvizsgálva látható, hogy az árstop feloldásának köszönhetően nem csak nominálisan, de más országokkal összevetve is alacsonyabbak lettek a magyar árak. Az uniós árakat összehasonlító Weekly Oil Bulletin adatai szerint ugyanis ezen a héten 10 olyan ország volt, ahol az átlagár a magyarországinál alacsonyabb volt, egy héttel korábban még 12 – emelte ki laptársunk.
Mindez azzal járt, hogy a régióban is egy kicsit javult a magyar árak pozíciója. Igaz a hazai átlagár az egyik legmagasabbaknak számít, hiszen csak két országban adják ennél drágábban a benzint Közép-Európában.