Venture EU: 675 milliárdos tőkeprogram indul

Több százmilliárd forintos uniós tőkeprogram indul a következő 1-2 évben, amelyen keresztül 1500 innovatív vállalat találhat befektetőre. IT, orvostudományi és zöldenergiai startupokat biztosan támogatnak majd.

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Még az idén leszerződik mind a hat, korábban kiválasztott európai tőkealap-kezelővel a VentureEU, a kockázatitőke-alapok páneurópai alapja; így hamarosan elindulhat a 2,1 milliárd eurós (közel 675 milliárd forint) EU-s tőkeprogram, amelyből várhatóan mintegy 1500 innovatív európai vállalkozás jut majd tőkefinanszírozáshoz. A Széchenyi Tőkealapkezelő Zrt. összeszedte, mit lehet tudni a kezdeményezésről.

Mit néz meg a cégben egy befektető?
A tőkebefektetés hasznos eszköz lehet egy növekedő vállalat számára, azonban fontos tudni, hogy mire készülhetünk egy ilyen ügylet előtt. Az alábbi cikkben tőkebefektetési jogi szakértőnk, a Dr. Pintér Attila Ügyvédi Iroda közreműködésével szedtük össze azon szempontokat, amelyeket a befektetők a döntésük meghozatalakor figyelembe vesznek.
Alapkezelők és EU-s programok

Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Alap (EBA) még áprilisban indította útjára a kockázatitőke-alapok páneurópai alapját (VentureEU) azzal a céllal, hogy Európa-szerte fellendítse az induló és a növekedési szakaszban lévő innovatív vállalkozásokba irányuló beruházásokat.

A 410 millió euró összegű uniós finanszírozással támogatott alap mintegy 2,1 milliárd euró értékű állami és magánberuházást hivatott generálni, ami pedig Európa-szerte várhatóan mintegy 6,5 milliárd euró értékű új beruházást fog eredményezni az induló és a növekedési szakaszban lévő innovatív vállalkozások javára.

A teljes összegből 200 millió eurót a Horizont 2020 InnovFin tőkefinanszírozási eszközén, 105 millió eurót a COSME-n (az EU kis- és középvállalkozásokat támogató programján) és további 105 millió eurót – a Juncker elnök nevével fémjelzett európai beruházási terv keretében – az Európai Stratégiai Beruházási Alapon (ESBA) keresztül nyújtanak. A finanszírozás fennmaradó részét a kiválasztott alapkezelők elsősorban független befektetők forrásaiból biztosítják.

Kép: Pixabay

A VentureEU-t érintő uniós beruházások irányítását a Bizottság felügyelete mellett az EBA végzi, a gyakorlati megvalósításról pedig hat nyilvános pályázat keretében kiválasztott, professzionális és tapasztalt alapkezelő gondoskodik, teljes mértékben piacvezérelt megközelítés alapján. A hat alap több kisebb, befektetést fogadó alapba végez beruházást, és mindegyikük legalább négy európai ország projektjeihez nyújt finanszírozást („fund-of-funds-of-funds” struktúra).

A befektetést fogadó alapok számos ágazatban – például az információs és kommunikációs technológiák (IKT) ágazatában, az élettudományok és az orvosi technológiák, valamint az erőforrás- és energiahatékonyság területén – segítik majd a kis- és középvállalkozások és a közepes piaci tőkeértékű vállalatok finanszírozáshoz jutását – a startupok mellett a „scaleup”-ok is szerepet kapnak tehát. Az Axon Partners Group alapja például az IT, az élettudományok és a zöldenergia területeire fókuszál, de korai és növekedési szakaszban lévő vállalkozásokba is fektethet, mégpedig bármely európai országban.

Nem jut elég pénz az európai startupoknak

Amint azt a Bizottság is kiemelte, a kockázati tőke létfontosságú a tőkepiaci unió megfelelő működése szempontjából, Európában azonban továbbra is fejletlennek mondható a világ többi részéhez képest. 2016-ban a kockázatitőke-befektetők az EU-ban mintegy 6,5 milliárd eurót helyeztek ki, míg az USA-ban 39,4 milliárd eurónak megfelelő összeget.

Ezenkívül az Európában tevékenykedő kockázatitőke-alapok méretüket tekintve kicsinek számítanak: átlagos tőkeerejük 56 millió euró, míg az Egyesült Államokban 156 millió euró. Következésképpen az érintett induló és növekedési fázisban lévő vállalkozások olyan ökoszisztémákba helyezik át tevékenységüket, ahol jobb esélyeik vannak a gyors növekedésre. Részben emiatt 2017 végéig az EU-ban csupán 26 cég érte el az „unikornis” besorolást (azaz a több mint 1 milliárd dolláros piaci kapitalizációt), az Egyesült Államokban ezzel szemben 109, Kínában pedig 59 ilyen vállalkozás volt.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.
Svédország után most éppen a spanyolokkal készülünk összeakasztani a bajszunkat

Svédország után most éppen a spanyolokkal készülünk összeakasztani a bajszunkat 

Nem tetszik a spanyoloknak, hogy azt sem lehet tudni, ki fia borja akarja megvenni egyik legnagyobb járműgyártójukat.
Magyarország az első helyen áll a világon a demokrácia leépítésében

Magyarország az első helyen áll a világon a demokrácia leépítésében 

Kettészakított társadalom, gyenge demokratikus intézményrendszer.
Orbán Viktor és csapata két luxusgéppel repült Donald Trumphoz

Orbán Viktor és csapata két luxusgéppel repült Donald Trumphoz 

Nem olcsó a repülés Amerikába.
Pupákra vernek minket a versenytárs régiós országok a tech cégek versenyében

Pupákra vernek minket a versenytárs régiós országok a tech cégek versenyében 

A régiós versenytársak elhúztak a csúcstechnológiákban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo