A halnál is elúszott az áfacsökkentés: de miért?

Alig-alig csökkent a friss hal bolti ára januárban, holott öt százalék lett az az új áfakulcs. De más termékek esetén is bukdácsol az áfacsökkentés: ha kevés van belőle a termelők piacán, megugorhat az átadási ár is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sertéshús (egész, vagy félsertés 2014-től, meghatározott részek, például comb, karaj, tarja 2016-tól), baromfihús, tojás, friss tej (2017-től), hal, sertés belsőség (2018-tól), vendéglátás (két lépésben, 2017-től, majd 2018-tól): szépen csökkentek az áfakulcsok egyes alapvető élelmiszerek, a vendéglátásban pedig a helyben készített és fogyasztott étel- és alkoholmentes italféleségek körében. Ma már az áfa itt csak 5%, a korábbi 27%-kal szemben.

A legfrissebb idén januárban életbe lépett áfakulcs-változásokról itt olvashat!

Az egész áfát csökkenteni kellene
A sertésáfa csökkentése kapcsán újra napvilágra került a magyar adórendszer legnagyobb gondja: a túl magas áfakulcs. Európa legmagasabb forgalmi adója ugyanis adóelkerülésre ösztönzi a vállalatokat, a feketegazdaságban eltűnő pénz mennyisége több százmilliárd forintra tehető.
Az áfakulcs csökkentés nyomán sorozatban jöttek ugyanazok a kérdések, vajon mi lesz azzal a pénzzel, amiről a költségvetés lemond. Az alapvető elvárás az volt, hogy akkor csökkenjenek a bolti árak. Ez részben így is történt, például a sertéshús, vagy a baromfihús esetében a statisztikák alapján a boltosok az áfakulcs csökkenését megelőző december hónaphoz képest januárban le is meszelték a régi árakat és jöttek - a régi árhoz képest - a zömében 17%-kal kisebb árakat mutató árcédulák. Nem minden boltos csökkentette a fogyasztói árat ugyanúgy, de a többség levitte a megengedett legkisebb szintre. De hát ez nem maradt sokáig így és más termékek esetében pedig nem is így indult az áfakulcs lefaragása után az új ár.

Az ok nem a mezőgazdasági termelő, vagy az élelmiszerfeldolgozó, vagy a boltos kereskedő mohósága volt, hanem a termelői, mezőgazdasági átadási ár emelkedése. Az agrárium már csak ilyen, ha valamiből csökken a mezőgazdasági termelés, kevesebb van belőle a piacon, fel is szökik az ára. És ez végiggurul - vagy más kifejezéssel végiggyűrűzik - a teljes értékesítési láncon, a termelői árak mozgását ugyanis nem lehet a határon megállítani – írta a blokkk.com.

Mennyi is volt az annyi

Megkíséreltük végigmustrálni, hogy az áfakulcs csökkentésében érintett alapvető élelmiszerek körében miként változtak a bolti árak a váltás után, majd a későbbiekben. A 27%-os áfakulcs esetében 17%-os fogyasztói árcsökkenést kellett keresni a váltást megelőző december és a közvetlenül követő január között (ennek a két időszaknak az összehasonlítása mutatja legpontosabban az áfakulcs csökkentésének árhatását). A friss tej esetében 18%-ról tolták le 5%-ra az áfakulcsot, így itt 11% a tisztán számítható áresés. Persze, a százalékos mutatók körében ez nem mindig olyan egyszerű, hiszen például a tejáraknál a KSH együtt számolja a friss és az UHT tejek változásait, utóbbinál viszont nem volt áfakulcs csökkenés. De ahol volt, ott a következők szerint alakult:

Egyedi hatás akadt szép számmal, ami eltérítette a várható árcsökkenés mértékét: a baromfi influenza (kisebb lett ugyan a hazai állomány, de bedugult az export is, emellett kevesebb lett a tojás), a tejpiac éppen kikapaszkodóban volt a termelők korábbi vaskos válságából, a hal esetében pedig pontyból már decemberben is kevesebb volt. A KSH ársorában az egyben számolt friss és a tartós tejeknél volt árcsökkenés így is.

Hosszabb távon már erősen olvadozott az árcsökkentő hatás, pontosan az előbb említettek miatt. A vásárló ugyan nem agrárpiaci szakember (bár vannak kivételek), de hát valamit sejthet abból, ami az árcédulákon látszik:

És ami az árcédulán van, arról a statisztika már körmönfontabb képet rajzol, hiszen az átlag mögött érdekesebb különbségek is kirajzolódnak, főleg az, hogy egyes cikkeknél már nincs nyoma első pillantásra a korábbi áfacsökkentésnek:

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo