4 +1 dolog, amin cége hitelképessége múlhat

Sokszor el sem tudjuk képzelni, min múlhat az, hogy cégünk kaphat-e hitelt, vagy sem. Bosszantó szembesülni azzal, hogy a megcélzott hitel – és ezzel akár egy jól jövedelmező beruházás megvalósulása – egy banális hibán csúszhat el. Ráadásul olyanon, amit egy kis odafigyeléssel megelőzhettünk volna…

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Bankmonitor cikkének segítségével összeszedtük a legfontosabb dolgokat, amire mindenképp figyelnie kell, ha vállalkozásával hitelhez szeretne jutni.

  1. Legyen naprakész a könyvelése
Az első dolog, amit a bank kérni fog, az a cég elmúlt kétéves pénzügyi adatai, illetve az épp aktuális számok.  Mik ezek? Év végi lezárt beszámoló, főkönyv, korosított vevő-szállító analitika. Amíg ezek nem állnak rendelkezésre, a bank nem tud mit kezdeni a hiteligénnyel. A könyvelés aktualizálása az áfabevallás időszakához kapcsolódik a legtöbb könyvelőnél. A nehézség azoknál a vállalkozásoknál jelentkezik, ahol az áfabevallás negyedéves.

Az év eleji hitelfelvétel minden cégnél kritikus: az év végi számokat várja a bank, de a könyvelést adóbevallás szempontjából csak május 20-ra kell lezárni. Szóljunk időben a könyvelőnknek, hogy készítse el a szükséges lezárásokat, és álljon minden rendelkezésre, mire beadjuk a hiteligényünket.

Kép: Pixabay

  1. Figyeljen arra, hogy saját tőke ne legyen negatív
Klasszikus hiba: nem törődünk vele, és sokszor a könyvelő sem hívja fel rá a figyelmünket. Pedig addig, míg cégünk saját tőkéje negatív, addig nem hitelképes.

A jó hír, hogy abban az esetben, ha ezt megoldjuk, nem számít a múlt. A rossz hír azonban, hogy sajnos ezt pótlólagos tulajdonosi befizetéssel, illetve adott esetben korábban nyújtott tagi kölcsön tőkésítésével lehet rendezni.

Mit tehetünk, ha a biztosra ígért hitel mégis befuccsol?
A biztosra ígért hitelek esetében is előfordulhat, hogy akár a végső döntés előtti utolsó pillanatban elutasít a bank. Sokszor teljesen váratlan a döntés, az ok pedig rendszerint valamilyen egyedi, bankspecifikus dolog. A Bankmonitor két cég példáján keresztül mutatja be, hogy az alternatív banki ajánlat megléte ilyenkor bizony életet, jobban mondva beruházást menthet.
A sajáttőke-helyzetet mindenképp még a hiteligény benyújtása előtt rendezzük!
  1. Ne legyen lejárt NAV-tartozás
5-ből 4 cég biztos, hogy belefutott legalább egy rövidebb NAV-inkasszós periódusba. Előfordulhat ilyen helyzet, és ezt a bankok is tudják. Nem mindegy azonban, hogy hányszor fordult elő, milyen hosszan tartott ez az időszak, illetve milyen összegű a tartozás.

Sok esetben egyszerű figyelmetlenségről van szó, de a túl gyakori figyelmetlenség a bankok szemében a hanyag tulajdonosi hozzáállást mutatja. 2-3 NAV-inkasszóval a „számlánkon” már rezeg a léc, hogy kap-e a vállalkozásunk hitelt. Hanyagságból ne kezdjük gyűjteni ezeket!

Aktuálisan fennálló NAV-tartozással nem fog hitelt kapni egy vállalkozás sem, vagyis előbb rendezni kell azt. Viszont a bank azt is elfogadja, ha a tartozás rendezésére részletfizetési megállapodást kötött.

  1. Ne hitelfelvétel előtt változtasson a tulajdonosi szerkezeten, ha nem muszáj!
Ha egy társaság tulajdonosi szerkezetében változás történik, és a változás mértéke meghaladja az 50 százalékot, a társaság gazdasági múltja – hitelezhetőségi szempontból – majdhogynem lenullázódik.
Vállalati hitelezés: nem minden a bankokon múlik
A magyarországi vállalati hitelezés folyamatosan bővül, aminek több oka van, így a kedvező makrogazdasági mutatók és az alacsony kamatok is segítik a hitelezést. Emellett azonban a kulcs a KKV-k optimizmusa; a tapasztalatok szerint a legkisebb cégek is fejlesztenének, ha kell, akkor hitelből.
Az új tulajdonosi szerkezettel a vállalkozás induló kategóriába csúszik, legalább egy fél évre. Ez azt jelenti, hogy addig nem fognak a bankok hitelt nyújtani a társaságnak.

Tulajdonosi struktúraváltás előtt ezt a szempontot is érdemes megvizsgálni, és ennek tükrében dönteni az ilyen jellegű változásokról.

… és a +1. Nem mindig kifizetődő a túlzott adóoptimalizálás…

Amikor év végén a maximális adóoptimalizálás mikéntjén gondolkozik, akkor tartsa észben, hogy a hitelképesség szempontjából fontos a kimutatható profit megléte.

A bankok azt vizsgálják ugyanis, hogy milyen hiteltörlesztőt (tőke + kamat) bír el a cég úgy, hogy az hosszú távon sem okoz fennakadást az üzletmenetben. Ráadásul a bankok nem a teljes adózott eredményt, hanem csak annak 70-75 százalékát veszik figyelembe!

A Bankmonitor vállalati kalkulátorával megnézheti, hogy cége az év végi számai alapján mekkora hitelfelvételre alkalmas:

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo