Koronavírus: elárulta az államtitkár, hol vívják a második csatát

Minden jel arra utal, hogy készülhetnek a cégek, ősszel újabb támogató intézkedések jöhetnek a koronavírus-járvány miatt. Már korábban kiderült, hogy a kormány újabb csomagon dolgozik, most pedig egy államtitkár utalt arra, hova fog fókuszálni a kormány.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben az elmúlt napokban kedvezőtlenül kezdtek alakulni Magyarországon az esetszámok, még mindig több területen nyögi a társadalom az első hullám következményeit. Közben a kormány már látja, hol kell a következő csatát megvívni.

A koronavírus-járvány hazai megjelenését követően tavasszal minden a feje tetejére állt, talán a munkájukat elvesztők mellett azok számára is kihívást jelentettek a korlátozásokkal teli hónapok, akiknek megmaradt a munkája. Ha ugyanis a munkavégzést nem lehetett home office-ba átültetni, a cégek sokszor a szabadságok kiadásával operáltak. De hasonló helyzetbe kerülhettek azok is, akiknek iskolás korú gyerekeik voltak. Számukra a digitális oktatásban való részvétel okozhatott plusz nehézséget a mindennapokban.

Mindenesetre sok esetben fordulhatott elő, hogy az éves szabadságok már tavasszal elfogytak. Ahogy azt Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd parlamenti képviselője megfogalmazta írásbeli kérdésében:

"A veszélyhelyzet alatt sokan kénytelenek voltak kényszerszabadságra menni, ők idén már nem fognak tudni több szabadnapot kivenni. Tervezi-e a kormány, hogy ezeket a munkavállalókat valamilyen formában kompenzálja?"

A kérdést Kásler Miklós emberi erőforrás miniszternek címezte, sőt az Palkovics László, innovációs és technológiai miniszternek is feltette. A válasz utóbbi kollégájától érkezett, ám Schanda Tamás, ITM-államtitkár soraiból végül semmi sem derül ki a szabadságok vonatkozásában.

Az államtitkár ugyanis inkább csak az eddigi, munkahelyek megőrzését és teremtését támogató kormányzati intézkedéseket sorolta fel, amelyek a kérdés szempontjából irreleváns információk. Mint írta:

"A magyar kormány az elmúlt hónapokban számos intézkedést hozott a koronavírus járvány miatt előállt veszélyhelyzet kezelésére. A kormány munkahelyvédelmi és munkahelyteremtő bértámogatással segítette azokat a munkáltatókat, amelyek a veszélyhelyzet idején arra törekedtek, hogy leépítés helyett megőrizzék a meglévő munkaerőt, illetve új munkahelyeket hozzanak létre".
Bár ez sem elhanyagolható intézkedés, valójában azokon nem segít, akik otthonról nem végezhető munka miatt kényszerszabadságra mentek.

A kormány azonban már láthatóan készül a második csatára is. "A vírussal szemben az első csatát megnyerte a kormány" - írta az államtitkár, de nyár elején maga a kormányfő is többször megfogalmazta ezt a megállapítást. Hogy hol és milyen fronton fog zajlódni a második csata, azt Schanda Tamás árulta el:

"A második csata a munkahelyek megvédése és teremtése lesz."

Hogy a kormány a második csatát ezen a fronton vívná meg a vírussal szemben, az kézenfekvő. Az első hullám idején az egészségügyet a hírek szerint felkészítette a kormány arra, hogy esetleg nagyon nagy számban kell koronavírus-betegeket ellátni a kórházakban. Így a második hullámban az egészségügyi intézményeken fokozódó nyomás nem okozhat elméletileg problémát. A kormány egy évtizede rögzített hitvallása pedig a "ha munka van, minden van", így tehát az ezen a fronton meghozott erőteljes intézkedésekkel közvetve a gazdaság számos területére tudnak hatni. Ha ugyanis van munkájuk az embereknek, akkor tudnak fogyasztani, a fogyasztás pedig keresletet támaszt, amit a cégeknek ki kell szolgálniuk, így biztosított lehet a fennmaradásuk, esetleges bővülésük a későbbiekben. 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo