Az igazi siker az lenne, ha ugyanazt vagy még jobb életminőséget kevesebb energia-, nyersanyag- és földhasználattal tudnánk biztosítani. Ehhez rendszerszintű változásokra van szükség az energiaellátásban, a közlekedésben, a mezőgazdaságban, az épületállományban és az anyagfelhasználásban.
A WWF Magyarország szerint különösen időszerű, hogy a kormány – élén az újonnan létrejött Élő Környezetért Felelős Minisztériummal és a Gazdasági és Energetikai Minisztériummal – olyan komplex szakpolitikai programot indítson, amely a természeti erőforrások megőrzését és a fenntartható, zöld energia-előállítást nem a gazdasági fejlődés korlátjaként, hanem annak alapfeltételeként kezeli.
A WWF Magyarország ezért többek között az alábbi területeken remél előrelépést az új kormányzattól, és szakmai tudásával, tapasztalatával kész támogatni az ehhez kapcsolódó intézkedések kidolgozását és megvalósítását:
- Az épület-energiahatékonyságot javító programok és támogatások jól tervezhető és hosszú távú felpörgetése
- A társadalom összes rétegét aktívan bevonó, a tudatos és takarékos energiafelhasználásról, háztartási léptékű vízmegtartásról és a helyes hulladékgazdálkodásról szóló szemléletformáló programok beindítása
- A napenergián túlmutató megújuló erőforrások – például szélenergia, biogáz, geotermia – ökológiailag alacsony kockázatú területeken való szisztematikus fejlesztése és rendszerbe integrálása
- A tájléptékű vízmegtartási szemlélet és a klímaadaptációt elősegítő természet alapú megoldások elterjesztése, és az ehhez igazodó versenyképes, de környezeti szempontból kíméletesebb – például regeneratív – mezőgazdálkodás alapjainak megteremtése
„A túlfogyasztás napjának későbbre tolódása akkor jelent valódi eredményt, ha azt egyértelműen nem gazdasági nehézségek, hanem a hosszú távú tudatos szakpolitikai döntések, erőforrás-hatékony működés és egészségesebb ökoszisztémák idézik elő. Ebben pedig kulcsszerepe van a döntéshozók, a civil szféra és a helyi közösségek hatékony együttműködésének” – hangsúlyozta Dr. Csontos Csaba.