Közelebb a megegyezéshez a Mol és Szerbia

Előrelépés történt a Mol magyar olajipari vállalattal folytatott tárgyalásokon a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) orosz tulajdonrészének esetleges átvételéről, a napokban várják a választ a legutóbbi szerb javaslatra – közölte Sinisa Mali szerb pénzügyminiszter Belgrádban.

A tárcavezető elmondta, reméli, hogy a hét végéig sikerül lezárni a tárgyalások újabb fordulóját.

Közeleg a végső határidő
Közeleg a végső határidő
Fotó: Mol
A fennmaradó nyitott kérdések között szerepel a pancsovai finomító működése és több technikai részlet is. Szerbia nem okozója a NIS körül kialakult helyzetnek, amely az amerikai szankciók és az orosz tulajdonrész miatt alakult ki – mondta.

A pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Eszközöket Ellenőrző Hivatala (OFAC) több alkalommal is meghosszabbította a tárgyalások határidejét. A jelenlegi engedély június 6-án jár le.

A szerb kormány továbbra is jóhiszeműen folytatja az egyeztetéseket a Mollal, hogy a lehető legrövidebb időn belül megoldás szülessen a NIS jövőjét illetően – hangsúlyozta Sinisa Mali.

Aleksandar Vucic szerb elnök május közepén arról beszélt, hogy nem mennek jól a tárgyalások, és ha nem sikerül megállapodásra jutni, Szerbia is megvásárolná az orosz részvényeket.

Az Egyesült Államok 2025. október 9-én vezetett be szankciókat a NIS ellen az orosz többségi tulajdon miatt. A Mol-csoport január 19-én közölte, hogy megállapodott a Gazpromnyefttel egy kötelező érvényű keretmegállapodás fő feltételeiről, amelynek értelmében megvásárolná az 56,15 százalékos részesedést.

Az orosz Gazpromnak 11,3 százalékos részesedése van a NIS-ben, leányvállalatának, a Gazpromnyeftnek pedig 44,9 százalékos. A szerb kormány részvényeinek aránya jelenleg 29,87 százalék, a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak. (MTI)

 

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo