Ha így megy tovább, tényleg beledöglünk

Trópusi betegségek az északi féltekén, csökkenő terméshozamok, a hőség elől menekülő emberek tízmilliói. A klímaváltozás drámai következményeit sorolja nemzetközi jelentés.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több tucat egyetemi kutatóintézet és ENSZ-intézmények munkatársai vettek részt a klímaváltozás következményeit részletező jelentés kidolgozásában, amely a héten jelent meg a Lancet brit orvostudományi szaklapban.

Katasztrofális hatásokkal jár a klímaváltozás - Kép: SXC

A riasztó előrejelzés szerint a felmelegedés belátható időn belül párhuzamosan sújtja majd a déli és az északi félteke országait, kölcsönösen erősítve a kihatásokat. Az egyre nagyobb, hosszabb melegek egyre több halálesethez vezetnek, illetve további vese- és keringési betegségeket váltanak ki. A hőség csökkenti az emberek munkakészségét, különösen a mezőgazdaságban, ami évente munkaórák milliárdjainak elvesztéséhez vezet.

Nőttek a mediterrán erdőterületek, de az erdőtüzek esélye is
A mediterrán erdőterületek 2%-kal nőttek 2010 és 2015 között, a nagyságrendileg Szlovénia területével megegyező, 1,8 millió hektáros bővülésről az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Plan bleu – Kék terv a mediterrán erdők helyzetéről szóló közös jelentésében olvashatunk.

Harminc országban csökkennek már a termés-hozamok és romlik az élelmiszerek minősége: a növekvő széndioxid hatása mérsékli a vas, a cink és a protein mennyiségét a növényekben és a halakban.

A szélsőséges aszályok, áradások egyre több települést érintenek Dél-Kelet Ázsiában és Dél-Amerikában. Az aszály csökkenti a terméseket, ami növeli a korai halálesetek számát, a gyermekek alultápláltságát, az éhezést. A szárazsággal járó por hozzájárul az allergiák, az asztma elterjedéséhez, az áradások elmossák a termőtalajokat és fertőzik a vizeket.

2017-ben 157 millió emberrel több volt kitéve a hőség okozta egészségi kockázatoknak – és ez még az idei nyári hőségek előtt volt. Angliában például ezen a nyáron a tavalyinál 700-zal több, a hőséghez köthető halálesetet regisztráltak, mint egy évvel korábban. Európa, a Kaszpi-tengerii térség viszonylagos jómódban élő lakossága nagyon is érintett az éghajlat-változásokban, mivel nagy számban élnek a városokban idős emberek: a 65 év felettiek több, mint 40 százaléka kerül veszélybe a felmelegedéssel.

A hőguta veszélye, a szélsőséges időjárás globálisan átalakítja a munkát, a termelést, mutatott rá a Lancet kommentárja. Városok válnak lakhatatlanná és a migráció mértéke messze túl megy majd a jelenlegi, amúgy is feszültségeket okozó mértéken. A melegedésnek is szerepe volt abban, hogy a Zika-vírus az Egyesült Államokban is megjelent, és számítani lehet ott hasonló trópusi betegségek kórokozóira. A kolera baktériuma eljutott a balti partokhoz és a malária már a szub-szaharai Afrika magasabban fekvő területein is megjelent. (Forrás: Lancet)

5-6 Celsius-fokos felmelegedésnél már az emberi faj is kihalhat!
Az állatfajok és növényfajták tömeges pusztulása olyan dominóeffektust indíthat be, melynek mi isszuk meg a levét, figyelmeztetnek tudósok. Ha eléri a 5-6 Celsius-fokot a globális felmelegedés, minden életforma kihalhat a Földön a klímaváltozás miatt.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo