Optimisták a magyar munkáltatók

Továbbra is optimisták a magyar munkáltatók a hazai gazdasági viszonyokat tekintve – legalábbis ez szűrhető le a ManpowerGroup legfrissebb kutatásából. A többségük változatlan létszámmal kezdi meg a 2019-es évet, csak alig 3 százalékuk tervez elbocsátást.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar munkaadók 2019. első negyedévében továbbra is kedvező felvételi szándékot jelentenek. A munkaadók 15%-a növekedésére számít, csupán 3%-uk tervez elbocsátást, míg 81% semmiféle változtatásra nem készül. A felvételi szándék az előző negyedévhez képest 2 százalékponttal csökkent és 2018. azonos időszakához viszonyítva változatlan maradt – derült ki a Manpower Group 2019-re vonatkozó munkaerőpiaci felméréséből.

„A hazai munkáltatók továbbra is optimisták, hiszen a foglalkoztatás növelésére irányuló szándékuk március végéig nagyon kedvező. Az előrejelzésből láthatjuk, hogy a Gyártás, termelés ágazatban a legmagasabb a felvételi kedv, amely immár 3 egymást követő negyedévben a legerősebb az iparágak között. Ez a munkáltatói bizalom nagy része a gépjárműipar folyamatos nagymértékű fejlődésének tulajdonítható” – mondta Vég Ottó, a ManpowerGroup magyarországi ügyvezetője.

Kép:FreeDigitalPhotos.net/scottchan

Ágazati összehasonlítás

A munkaadók mind a kilenc vizsgált ágazatban dolgozói létszámbővítést terveznek a következő három hónapban. A legerősebb felvételi szándékot a Gyártás, termelés szektor munkáltatói jelentették +25%-os értékkel. Emellett erős +18%-os felvételi szándékról adtak hírt az Építőipar és Kis- és nagykereskedelem ágazatok munkáltatói.

Továbbra is bátorító hírekkel szolgáltak a munkáltatók a Pénzügyi és üzleti szolgáltatások és a és Szállítmányozás, raktározás és kommunikáció szektorokban, előbbiben +17% utóbbiban +14% a mutató értéke. Az Elektromos áram, gáz- és vízellátás szektorban +13%-os a létszámbővítési hajlandóság. Ezenkívül a leggyengébb, +6%-os értéket a Köz-, szociális és lakossági szolgáltatások iparágból jelentették.

Gyakorlatilag mindenki dolgozik
A munkanélküliségi ráta 3,7 százalékos volt augusztus és október között, ami továbbra is rekordalacsony szintet jelent, a foglalkoztatás pedig csúcson van. Technikailag lényegében elérte a magyar gazdaság a teljes foglalkoztatottságot. Szerkezeti változásra van szükség a javuláshoz, például a rész- és távmunka térnyerésére.
Továbbra is a Gyártás, termelés szektorban a legerősebb a felvételi szándék hazánkban. A gépjárműgyártási beruházások mértéke továbbra is jelentős. Jelenleg a hazai autóipari szektor az ipari termelés 28,8 százalékát adja, termelési értéke tavaly meghaladta a 8100 milliárd forintot és az ágazatban hozzávetőlegesen 168 000-an dolgoznak.

Az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest a kilenc iparágból hatban figyelhető meg gyengülés a felvételi szándékot illetően, legjelentősebben 9 százalékponttal a Szállítmányozás, raktározás és kommunikáció szektorban. Mérsékelt csökkenést jelentettek 7 százalékponttal az Építőipar és Gyártás, termelés iparágak. Mindezek mellett a munkáltatók enyhe 3 százalékpontos csökkenést jelentettek Köz-, szociális és lakossági szolgáltatások. Azonban három iparágban növekedett a Mutató értéke 9 százalékponttal a Vendéglátás szektorban, 4 százalékponttal Pénzügyi, és üzleti szolgáltatások illetve 1 százalékponttal a Kis- és nagykereskedelem területén.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo