A gazdagok menekülnének Kínából

Csen Tianjong, sanghaji ingatlanfejlesztő külföldre költözött hazájából és nyílt levélben hívta fel társait: kövessék példáját, mert Kína a rossz vezetés következtében katasztrófa felé tart.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csen 28 oldalas, „Miért hagytam el Kínát” című írása hamar lekerült a közösségi portálokról, de alkalmasint addig is sokan elolvasták. A most Máltára költöző vagyonos vállalkozó abban arról írt, hogy országának gazdasága óriási hajóra hasonlít, amely katasztrófa felé halad, ezért meneküljön, aki tud.

Kép: Pixabay

Az ingatlanberuházó nyíltan kimondta, amiről sok kínai üzletember csak egymás között beszél: hogy az ország vezetése tévútra vitte a világ második legnagyobb gazdaságát és a vállalkozói elvesztették bizalmukat az ország jövőjében. Kínát egy nemzedéken át a derűlátás jellemezte, a remény, hogy – a nehézségek ellenére – szebb lesz a jövő. A mostani hangulatot egy mém jellemzi a legjobban: „Lehet, hogy 2019 az évtized legrosszabb esztendeje lesz – de a legjobb éve a következő évtizednek...”

Az Egyesült Államokkal kirobbant gazdasági háború fékezi a növekedést, de sok vállalkozó még

Százmilliók indulnak meg: milyen kihívásokat tartogat a kínai újév?
A Kínai Újév és a hozzá kapcsolódó ünneplés kétségtelenül a világ legkomolyabb logisztikai feladatai közé tartozik. Az eseménysorozat idén február 5-én veszi kezdetét, a kínai logisztikai vállalatok számára az év ezen része jelenti a legnagyobb kihívást.
jobban tart attól, hogy az ország nem folytatja a gazdasági és politikai liberalizációt, amelyre szüksége lenne. Ellenkezőleg: amióta Hszi Csin-ping államfő 2012-ben átvett e Kommunista Párt vezetését, az minden területen erősítette hatalmát a társadalom felett.

Kevesen tartanak katasztrófától, de növekszik az aggodalom Kína hosszú távú kilátásai körül. A borúlátás oly erős, hogy egyes üzletemberek az ország jövőjét egy másik államéhoz hasonlítják, ahol a kormány vette át a gazdaság irányítását és nem hajlandó azt feladni: Venezueláéhoz. A Hurun, sanghaji közvélemény-kutató felmérése szerint

Kína gazdag vállalkozóinak csak harmada bízik maradéktalanul az ország gazdasági jövőjében, míg két éve még két harmaduk volt ezen a véleményen. A gazdagoknak csaknem a fele azt mondta: mérlegelik a kivándorlást, vagy azt már elő is készítik.
Fred Hu, a Goldman Sachs kínai részlegének volt vezetője szerint fel kell ismerni: az elmúlt 40 év vívmányai nem valami egyedülálló kínai modellnek voltak köszönhetők, hanem a nyitásnak és a gazdasági reformoknak.
Az üzleti elit sok tagját aggasztja, hogy a kormány gazdaságpolitikája az állami vállalkozásokat támogatja, holott a magánszektor hajtja a fejlődést.
Sokan nem érzik magukat biztonságban, különösen, amióta – a korrupció-ellenes kampányok következtében – egyes vállalkozókat „eltüntetett” a kormány.

Hszi a jelek szerint tudatában van a nyugtalanságnak. Peking elhalasztotta a vállalkozási adók

A nagyok csak nézik, ahogy a kínaiak lenyomják őket
Abban, hogy az elmúlt időszakban visszaestek mind az Apple, mind a Samsung mobileladásai, az egyre erősebb kínai versenytársaknak van fő szerepe.
emelését, enyhítette a pénz - és a költségvetési politikát. Ugyanakkor Hszi, akiben hatalomra kerülésekor még bízott az üzleti világ, beszédeiben továbbra is hangoztatja, hogy továbbra is szoros párt-ellenőrzésre van szükség a gazdaság fejlesztésében, aláhúzza a politika, az ideológia fontosságát, hirdeti a fiatalok és az Internet ellenőrzését.

Egyes kínai üzletemberek félig-tréfásan arról beszélnek: csak Trump elnök mentheti meg Kínát - mert politikájával kikényszerítheti a gazdaságban a szerkezeti változásokat. Mindenesetre a közelmúlt években gyorsan növekedett a beruházói vízummal az Egyesült Államokba települő kínaiak száma. Az egy millió Amerikában tanuló egyetemi hallgatók harmada kínai.

(Forrás: The New York Times)

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo