Hőségben a permetezésre is ügyelni kell!

A permetezéssel kapcsolatos munka- és egészségvédelmi előírások betartására figyelmeztet az ÁNTSZ. Idén eddig 84, növényvédőszerrel történt mérgezési esetet jelentettek be Magyarországon, ebből 3 végződött halállal.

Csak óvatosan a növényvédőszerrel! - Kép: Pixabay

A napok, hetek óta tartó kánikula meggyorsítja a rendszerint késő nyáron, ősszel érő gyümölcsök, zöldségfélék beérését. Különösen fontos ilyenkor, hogy permetezéskor megfelelő figyelmet fordítsunk a használati utasításban foglalt, illetve a munka- és egészségvédelmi előírások betartására. (A munkavédelem Magyarországon mostoha helyzetben van, naponta ötven munkahelyi baleset történik.)

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szerint ebben az időszakban egyébként is megszaporodik a permetszerrel történő - különösen a kisgyermekeket érő - véletlen mérgezések száma. Ezek csaknem felét (45 százalékát) a 14 év alatti, ezen belül magas arányban az 1-4 éves gyermekek szenvedik el. Ők gyakran óvatlanul szedik a fáról, bokorról az érőfélben lévő gyümölcsöt.

Ha a permetezés utáni - élelmezés-egészségügyi - várakozási idő nem járt le, hiába mossák meg fogyasztás előtt a permetezett gyümölcsöt, az akkor is káros lehet az egészségre, számos növényvédőszer ugyanis felszívódik, így mosással nem távolítható el - emelte ki a tisztiorvosi szolgálat. (A növényvédő szerek a méhekre is veszélyesek.)

A növényvédőszerekkel történő mérgezések másik gyakori oka a nem megfelelő tárolás és használat. Példaként említették a védőruha nélküli permetezést, továbbá azt, hogy a megmaradt permetlevet gyakran nem erre a célra szolgáló edényben, hanem például ásványvizes, üdítős palackban tárolják, majd abba véletlenül beleisznak.

Azokat a gazdákat, akik a szüretelés előtti utolsó hetekben permetezéssel kívánják megóvni növényeiket a kártevőktől, az ÁNTSZ arra figyelmezteti: a növényvédőszerek különböző erősségű mérgek, különösen fontos, hogy permetezéskor megfelelő figyelmet fordítsanak a használati utasítás, a munka- és egészségvédelmi előírások betartására.

Fontos tudnivaló!
Mérgezés gyanúja esetén a nap 24 órájában hívható az Országos Kémiai Biztonsági Intézet Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata a 06-80-20-11-99-es, ingyenes zöldszámon, itt a várható tünetekről, az elsősegélyről és az orvosi ellátás szükségességéről adnak felvilágosítást.

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo