Az Orbán-modell végét jelentheti az ukrajnai háború

Boris Johnson brit miniszterelnök a The Daily Telegraph című konzervatív brit napilapnak írt cikkében úgy fogalmaz, amíg a Nyugat gazdaságilag függ Putyintól, addig az orosz államfő bármit megtehet e függés kiaknázására. Ezért kell most ezt a függést felszámolni, és ez meg is fog történni. Ezt mindegyik országnak meg kell tennie

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Orbán Viktor idén februárban szó szerint a következőképpen fogalmazott:

Magyarországon hosszú évek óta rezsicsökkentés van érvényben a háztartásoknak. Ennek pedig a legfontosabb feltétele az orosz gáz. Ha van orosz gáz, akkor van olcsó ellátás a magyar családoknak és van rezsicsökkentés. Ha nincs orosz gáz, nincs rezsicsökkentés.
A kormányfő legutóbb február elsején járt Moszkvában azzal a céllal, hogy tovább növelje az orosz-magyar gázmegállapodásban az oroszok által Magyarországnak rendelkezésre bocsátott gáz mennyiségét. Ez sikerült is. Az egymilliárd köbméteres pluszszállítás nem jelent gondot Oroszországnak – mondta Putyin.

Mi lesz a megállapodásokkal? Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher

Magyarország energiafüggősége Oroszországtól tehát soha nem látott szintre emelkedett az utóbbi időben, ami azért jelent gondot, mert az orosz elnök az energiabevételekből finanszírozza az ukrajnai háborút. Ebből a helyzetből pedig nagyon rövid idő alatt ki akar hátrálni mind az Európai Unió, mind a NATO. Egyszerűbben fogalmazva jelenleg forintok is finanszírozzák azt a tragédiát, ami a magyar kormány szerint is elfogadhatatlan. Ráadásul a menekültek finanszírozása is terheli a magyar költségvetést, nem beszélve a keleti kereskedelem összeomlásából következő veszteségekről. Mi lesz Paks 2-vel, a Budapest-Belgrád vasútvonallal, a magyar autógyárak, gyógyszergyárak és a többi exportőr háború miatt csökkenő bevételeivel? Az orosz invázió óta nevekedő energiaárak miatt a benzinárstop immár naponta okoz milliárdos veszteségeket Magyarországnak.

A magyar gazdaság számára az orosz olcsó energiaimportból keletkező nyereség, lassan egyáltalán nem kompenzálja az ukrajnai háború okozta veszteségeket.

Az orbáni modell miszerint olcsó orosz energiával hallatlan politikai és gazdasági előnyökre tesz szert a Fidesz riválisaival szemben, az ukrajnai háború óta már nem igaz. Ha ez tovább folytatódik és nem változik semmi, akkor lassan Orbán Viktor is elmondhatja a maga őszödi beszédét.

Boris Johnson brit miniszterelnök mostani kőkemény állásfoglalásával, Európa orosz energiafüggőségének felszámolására, amiben nem enged kivételt, megfújta a harci kürtöt, vagyis nem mehet tovább úgy semmi, ahogy eddig. Ha valaki továbbra is Európa része akar maradni, akkor új energiaforrások után kell néznie, kerül, amibe kerül. Ez ugyanúgy érinti Németországot, mint Magyarországot. Hogy melyik ország mennyire és hogyan függ az orosz gáztól és az energiaimporttól arról részletes adatokat közöl a Qubit.

Magyarország energiaellátása ugyanakkor tényleg egy komoly probléma. Nyersanyagok hiányában mindenképpen importra szorulunk. Csak reménykedhetünk, hogy Magyarország szakemberei gőzerővel készítik a B tervet arra az esetre, ha az orosz energiának végleg búcsút kell mondanunk.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo