Uborka-pánik: Máris kártérítést követelnek a termelők

Spanyolország bejelentette, hogy kártérítést követel, miután német kutatók igazolták, hogy a spanyol uborkák nem tartalmazták a halálos E.coli baktériumot, amely 15 német és egy svéd állampolgár halálához vezetett.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár múlt hét pénteken még úgy tűnt, többségében spanyol uborkák okozták az egyre több halálos áldozatot is követelő hasmenés-járványt Németországban, azóta német kutatók bebizonyították, mégsem az import zöldségek voltak a felelősek, a hírbe hozott termelők pedig minél hamarabb szeretnék megkapni a botrány kitörése óta elkönyvelt veszteségeikért járó kártérítést. 

Heti 200 millió euró

Alfredo Perez Rubalcaba spanyol miniszterelnökhelyettes egy kereskedelmi rádióban azt nyilatkozta: „Nem zárkózunk el attól, hogy fellépjünk azok ellen a hatóságok ellen, amelyek kétségeket ébresztettek a termékeink minőségével szemben, így intézkedéseket fogunk tenni a hatóságok, ebben az esetben Hamburg ellen." Juan Corbalán García, a spanyol agrár-élelmiszeripari szövetkezetek brüsszeli képviselője szintén hasonló értelemben nyilatkozott, és kijelentette, a zöldség- és gyümölcstermelő ipar hetente 200 millió eurót veszített a botrány kitörése óta, ez pedig a spanyol mezőgazdaság mintegy 40 százalékát is kiteszi.

Az Unió mezőgazdasági minisztereinek május 31-én, kedden Debrecenben megtartott találkozóján Hollandia, Görögország és Írország is jelezte, hogy a gazdák komoly veszteségeket szenvedtek az uborka-pánik kitörése óta. A holland miniszter Henk Bleker arról beszélt, hogy a németországi, mintegy heti 10 millió euró értékű holland zöldségexport visszaesett, ezért pénzügyi segítséget kért az Európai Bizottságtól a gazdák számára.

A testület egyes információk szerint már el is kezdte megvizsgálni, hogy milyen intézkedések lennének lehetségesek a gazdák kártérítésére. A már meglévő lehetőségek egyike a termelői szervezetekhez tartozó gazdákra vonatkozhat, a szabályozás ugyanis megengedi, hogy fele részben az EU, fele részben maga a szervezet végül kártérítésben részesítse a gazdákat. „Ahol a gazdák tagjai termelői szervezeteknek, ott több lehetőség is kínálkozik, hogy a szervezeteket az EU-val közösen finanszírozott kártérítésben részesítsék. Ez megengedi, hogy az árut visszavonják a piacról és - az éves termelés 5 százalékában maximálva - kártérítésben részesítsék a gazdákat úgy, hogy az EU fizeti a kártérítés egyik felét, a másik felét pedig maga a termelői szervezet" - mondta az egyik bizottsági szóvivő.

Már az USA-ban is

Másik felmerülő lehetőségként előfordulhat az is, hogy a gazdákat maguk a tagállamok segítik ki az ágazat állami támogatásával vagy a már meglévő jogi keretek szerint, vagy a Bizottság engedélye mellett akár nagyobb összegekkel is. A bizottsági hozzájárulás azonban heteket is igénybe vehet, a leggyorsabb megoldás így az lenne, ha az Európai Tanácsban egyhangúlag megállapodnának egy kivételes állami támogatás juttatásáról, ez ugyanis segíthetné a kifizetések meggyorsítását.

Időközben a hasmenésjárvány németországi áldozatainak száma egyre nő, szerdán további 365 új megbetegedésről adtak hírt, ezek negyede pedig a még súlyosabb hemolitikus-urémiás szindrómával fertőződött meg. Svédországban már 41 embernél azonosították a járványos megbetegedést, akik közül 15-nél a súlyosabb változatot találták meg, míg Dániában hat, Hollandiában három, Nagy-Britanniában pedig két hasonló esetről tudnak. Elszórtan jelentkeztek megbetegedések Ausztriában, Spanyolországban, Svájcban, valamint az Egyesült Államokban is.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo