Többet dolgozunk idén

Ebben az esztendőben kevesebb hosszú hétvégénk lesz, mint tavaly, a május elsejei és az október 23-ai ünnepek viszont négynapos szünetet jelentenek. Rossz hír, hogy ezeket szombatonként le kell dolgozni, aminek egyébként szakértők szerint nem sok értelme van.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Többet dolgozunk az idén – Kép: SXC

A Munka Törvénykönyve (Mt.) összesen tíz munkaszüneti napot sorol fel, amelyek a magyar történelem, az egyházi hitélet legfontosabb dátumaihoz, továbbá az egyetemes kultúrában ünnepnapként számon tartott eseményekhez kötődnek: január 1., március 15., húsvéthétfő., május 1., pünkösdhétfő., augusztus 20., október 23., november 1., és december 25–26.

Az első négynapos hosszú hétvégénk 2014. május 1-jén lesz majd, mivel a munka ünnepe csütörtökre esik, s így az ezt követő pénteket (május 2.) pihenőnapnak nyilvánították. Eszerint, bár május 1. és 4. között négy napon át pihenhetünk, a május 2-i pihenőnapot az azt követő szombaton, május 10-én le kell majd dolgoznunk – írta Pentz Edina, az RSM-DTM bérszámfejtési vezetője legfrissebb blogbejegyzésében.

Az államalapítás ünnepe, augusztus 20. szerdára esik, így egy esetleges hosszú hétvégéhez ekkor is újabb két nap szabadságra lesz szükségünk.

Jó hír viszont, hogy 2014-ben október 23. csütörtökön lesz, így az ezt követő péntek pihenőnappá nyilvánításával ismét négynapos hosszú hétvégének örülhetünk. Az október 24-i pénteki nap helyett azonban az ezt megelőző szombaton, október 18-án kell dolgoznunk.

A munkaszüneti napok körüli munkarend a következőképpen alakul:
Május 2., péntek: pihenőnap.
Május 10., szombat: munkanap.
Október 18., szombat: munkanap.
Október 24., péntek: pihenőnap.
December 13., szombat: munkanap.
December 24., szerda: pihenőnap.
Az ezt követő munkaszüneti napunk, november 1. szintén szombatra esik majd. Az eddigi éveknek megfelelő gyakorlat szerint december 24-ét – amely szerdai napra esik – ugyancsak megkapjuk pihenőnapnak, a december 13-i szombat terhére. Ennek köszönhetően azonban december 24. és december 28. között összesen 5 napon keresztül pihenhetünk.

Természetesen ne feledkezzünk meg egyházi ünnepeinkről sem (húsvét: április 20–21.; pünkösd: június 8–9.), amelyek egy-egy nappal minden évben meghosszabbítják adott hétvégéinket.

Extra díjazás

Természetesen a munkaszüneti napon végzett munkavállalásért a dolgozókat a munkabéren felül extra díjazás is megilleti, mégpedig a következő szabályok szerint. Havidíjas munkavállalónak a havi bérén felül a munkaszüneti napon végzett munka díja is jár, a teljesítménybérben dolgozót pedig munkaszüneti napon végzett munkájáért való munkabéren felül távolléti díja is megilleti. Ha a dolgozó ezen a napon rendkívüli munkát végez, akkor neki a fenti díjazáson túl 100%-os pótlék vagy 50%-os pótlék és egy másik pihenőnap is jár.

Minimális hatása van a gazdaságra

Megoszlanak a vélemények arról, hogy a gazdasági növekedést mennyiben befolyásolják a hosszú hétvégék, és az ezzel járó munkanapcserék, amelyek rengeteg átszervezéssel járnak, ezért egyesek szerint az egész egy ráfizetés. Rolek Ferenc, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke azonban korábban a HR Portálnak úgy nyilatkozott, hogy a tapasztalatok szerint mind a munkaadók, mind a munkavállalók hozzászoktak és szeretik a munkanapok átrendezésének gyakorlatát, és zökkenőmentes termelés esetén a munkanapok áthelyezése nem okoz kiesést a magyar gazdaságnak, amennyiben a munkaszüneti napok száma nem nő.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) álláspontja szerint sem a hazai kiskereskedelem, sem a magyar fogyasztó nem tart igényt arra, hogy az Országgyűlésben és a sajtóban időről időre felbukkanó vasárnapi nyitva tartás megszüntetéséről szóló kérdések napirendre kerüljenek.

Vasárnapi munka: Európa is megosztott
Csak az EU-tagállamok felében szabályozzák külön törvények a hétvégi és munkaszüneti napokra eső munkavégzést. Az országok nagy részében extra bért kapnak érte a dolgozók, de nem ritka a plusz hétköznapi szabadnap gyakorlata sem.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo