Több nőt a döntéshozatalba!

2010 november közepén vette kezdetét az az aláírásgyűjtés, amelynek célja 200.000 támogató aláírás megszerzése annak érdekében, hogy Magyarország polgárai népszavazáson dönthessék el: továbbra is az EU utolsó helyein fogunk állni női képviselőkben, polgármesterekben, női-férfi bérkülönbségben, hatalommal járó magas hivatalok betöltésében, akadémia tagságban - vagy lehetőséget adnak a nőknek, hogy a férfiak társai legyenek a döntéshozásban is.

A felhívás: 

A népszavazást 27 ismert és sikeres nő, valamint a Nők a pályán egyesület kezdeményezte. Bár szerintük nőnek lenni jó, ám Magyarországon két évtizeddel a rendszerváltás után is kiszolgáltatottságot, mellőzöttséget, lemondást jelent. A kezdeményezés nem a férfiak ellen irányul, csak azt szeretnék elérni, hogy a társadalom felét kitevő nők és az általuk erőteljesebben képviselt témák, az egészségügy, az oktatás, az ifjúságpolitika, az emberi jogok arányuknak megfelelő képviseletet kapjanak. A kontinensen alig van olyan ország, amelynek képviseleti intézményeiben és döntéshozatali szintjein a nők jelenléte olyan botrányosan alulreprezentált lenne, mint hazánkban. A nők döntéshozatalban való nagyobb részvétele nemcsak a nők érdeke, hanem az egész társadalomé, a közéletből ugyanis nagyon hiányzik az empátia, a szolidaritás és a kompromisszumkészség.

Az elmúlt száz évben megvalósult a nők és férfiak jogegyenlősége - esélyegyenlőségük azonban nem. A döntéshozó pozíciókban az élet minden területén kevés a nő: a női közéleti, gazdasági, politikai vezetők szinte hiányoznak Magyarországról, de ugyanez elmondható az egyetemek vezető testületeiről, a kutatóintézetek vezetőiről, különösen pedig az akadémikusokról.

Fotósorozat is készült
A kampányba számos ismert személyiség is besegített. Fotósorozatukkal egyértelműsíteni szeretnék, hogy mi a népszavazás témája és tétje. Az ismert arcok között van többek között Tóth Vera, Till Attila, Bakáts Tibor, Karafiáth Orsolya, Heller Ágnes, Péterfy Bori, Szabó Győző, akik a „pikáns” fotósorozatban tükröt mutattak a férfiak uralta politikai döntéshozatali szokásoknak, beidegződéseknek.

2009 szeptemberében adták be a népszavazási kezdeményezést, amit az Országos Választási Bizottság 2010 júliusában el is fogadott és hitelesített. Az aláírásgyűjtés 2010 november tizennegyedikén indul és 2011 január végéig tart. Ha a kezdeményezőknek sikerül kétszázezer aláírást összegyűjteniük, kötelező kiírni a népszavazást. Ha ezen nagyjából kétmillió ember - vagyis az összes szavazásra jogosult magyar állampolgár 25%-a plusz egy fő - támogatja a kérdést, akkor az Országgyűlésnek kötelessége megalkotnia a vonatkozó törvényt.

A népszavazási íven a következő kérdés szerepel: „Egyetért-e ön azzal, hogy a nők méltó közéleti szereplése vállalásának elérése érdekében az európai parlamenti, az országgyűlési és a helyi önkormányzati választásokról szóló törvények egészüljenek ki olyan rendelkezésekkel, amelyek előírják, hogy csak olyan listát lehet bejelenteni, amelyen egymás után, váltakozva hol az egyik, hol a másik nemhez tartozó személyek szerepeljenek?"

Ha a kezdeményezők sikerrel járnak, a pártok a jövőben csak olyan listákat állíthatnak, amelyeken felváltva találhatók férfi- és női jelöltek. A kérdés különösen aktuális, ugyanis a mostani Országgyűlésben a 386 képviselő közül mindössze 35 a nő, a kormány tagjai között nincs egyetlen hölgy sem, és a polgármesterek között is alig találunk nőt. Ha minden a terveik szerint halad, törvény biztosítja majd, hogy a pártlistákon minden második személy nő legyen, és így a következő Parlamentben a képviselők 25-30 százaléka is.

„A törvényi szabályozást nem célként, hanem eszközként fogjuk fel, amely által megteremtődhet a követendő minta. Magától ugyanis nem történik semmilyen pozitív változás, és a magas szintű döntéshozói pozíciókba nem jutnak el a nők. Nem ütközni akarunk, esélyt szeretnénk adni annak, hogy a két nem együtt tudjon működni" - vallja Rajnai Gitta filmvágó, a kezdeményezők szóvivője.

Az ENSZ bizottsága, a CEDAW, amely a nők hátrányos megkülönböztetése ellen dolgozik, többször felszólította Magyarországot, hogy növelje a nők számát a közéletben és a politikában. A kezdeményezést számos civil szervezet, 500 értelmiségi, az EU és az EP szervei támogatják - reméljük, Magyarország polgárai is ezt teszik majd!

Az aláírásgyűjtő ív elérhető ezeken a linkeken:
http://www.nokapalyan.hu/media/article.jsf?articleID=248

http://www.nokapalyan.hu/

http://www.facebook.com/#!/pages/Nepszavazas-a-Nokert/149289381784050

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo