Tanulmány az EU-s belépésre készülő Magyarországnak

Fontos tudati változást is igényel, hogy általánosan elfogadja az ország: a versenyelőnyön alapuló gazdaság már nem csupán a termékek vagy szolgáltatások versenyképességén függ. Sokkal inkább az emberek és cégek folyamatos továbbképzésétől, valamint attól, hogy képesek vagyunk-e a versenytársakat megelőzni az elengedhetetlen tudás kiaknázásában. A Magyar EU Bővítési Tanács egyebek között e figyelemfelhívással „indítja útjára” az Európai Unióba igyekvő Magyarországot.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hazánknak nem kell feltétlenül lemásolnia az EU-országokat, sokkal inkább szükséges, hogy megtalálja azokat a területeket, ahol saját képességekkel rendelkezik, mint például a szoftverpiac, az IT, a biotechnológia területén. A többi között ez a tanács – útravaló – olvasható a Magyar EU Bővítési Tanács most elkészült riportjában. Az Európai Gyáriparosok Kerekasztala (ERT) szerveződésekén regnáló tanács számos, hazánkban működő nemzetközi nagyvállalat képviselőjének egyeztetett véleményét közvetíti a kibocsátott tanulmányban.

A riport sajtóbemutatása alkalmából Fodor István, a Magyar EU Bővítési Tanács elnöke fontosnak tartotta leszögezni, hogy szervezetük szerint Magyarországnak versenyképességi előnyt jelenthet a csatlakozás után földrajzi elhelyezkedése, s felértékelődik az a tényező is, hogy az ország már most tőkeexportőr a térségben. A jövő májusi jogi aktus – a taggá válás – önmagában nem hoz kardinális változásokat, ilyenformán az átmenet zökkenőmentes lesz. Az más kérdés, hogy komoly megpróbáltatás lesz a kis és közepes vállalkozásoknak az, hogy bevezessék magukat a piacon.

A Magyar EU Bővítési Tanács tudatosítani kívánja, hogy a csatlakozás után is az országnak magának kell szociálpolitikai irányelveit megalkotnia, illetve megvalósítania. A hazánkban működő nemzetközi cégek azt is fontosnak tartják, hogy a vámőrség mielőbb szolgáltató hatósággá alakuljon át. Tanácsolják, hogy a csatlakozó környező országok ne csupán az egymás elleni versenyre összpontosítsanak, hanem az együttműködés mind több lehetőségének keresésére is. Fontos tudati változást is igényel, hogy általánosan elfogadja az ország: a versenyelőnyön alapuló gazdaság már nem csupán a termékek vagy szolgáltatások versenyképességétől függ. Sokkal inkább az emberek és cégek folyamatos továbbképzésétől, valamint attól, hogy képesek vagyunk-e a versenytársakat megelőzni az elengedhetetlen tudás kiaknázásában. A riport egyébiránt „időben” zárt, azaz az év első négy hónapjának végén fejezték be a magyar gazdaság értékelését. Ez azt is jelenti, hogy az utóbbi hetek gazdaságpolitikai történéseit, illetve a jövő évi adópolitika tervezett változásait, s az euróhoz való 2008-as csatalakozást bejelentő kormányzati nyilatkozatot a riport összeállítói nem kommentálhatták.

Kovács László külügyminiszter örömmel üdvözölte – és a sajtó előtt ennek hangot is adott – a tanács tanulmányának elkészültét. Azon megállapításokra pedig külön is utalt, hogy a szerzők hangsúllyal tárgyaltak a visszaszorulóban lévő korrupcióról, fekete gazdaságról. A riportban valós kritikaként fogalmazódott meg – ismerte el a külügyminiszter –, hogy hazánkban túl magasak a nem bér jellegű költségek. Értékén kell kezelni azt a figyelmeztetést is, hogy az átmeneti mentességek határidőkhöz kötöttek, s mindannyiszor időben fel kell készülni megszűnésük következményeire.

(g. l.)

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo