Sorozat ajánló: átver, de lenyűgöz

Divatba jöttek a bűnelkövető milliomosok valós sztorijai. Megvetjük őket, mégis borzongatóan izgatnak, gyönyörködtetnek bennünket a pszichopata mogulok. Sikerük jele, hogy dúsgazdagok, és ez akaratlanul is kivívja a csodálatunkat. Sajnos.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pexels

Az amerikai Bernard Madoff 1960 és 2008 között 65 milliárd dollárra duzzasztotta piramisjátékát. A Madoff (2016, ABC) című minisorozat megbánást nem tanúsító pszicho- és szociopatának ábrázolja a befektetési gurut, akinek a trükkje egyszerű: „Zárt alap, már nem fogad befektetőket.” Az emberek valósággal kergették őt, csak kegyeskedjen befogadni a pénzüket. „Önnel kivételt teszek.” Jó duma. Mindenkivel kivételt tett!

Szemet hunynak

Évi 10-12 százalékos hozamot ígért Madoff a befektetőknek. Mivel a piramisjáték rákfenéje, hogy minél nagyobbra dagad, annál több kamatot kell havonta kitermelni a tőkéből, tehát időről időre exponenciálisan gyorsítani kell az új pénzek beáramlását. Madoff az invesztorokat felhajtóknak jutalékot adott, így valóságos maffiahálózat volt érdekelt a látszat fenntartásában. Madoff fivére és a két fia sem tudták, mit művel a cégbirodalom befektetési részlege, amely külön emeleten, ronda, zsúfolt, zárt irodában kapott helyet. Ide csak kóddal lehetett belépni. Szakmányban gyártották a hamis mérlegeket, és havonta értesítőkben tájékoztatták a befektetőket. Ezek a levelek tették legitimmé a bizniszt. A befektetők hittek a papírnak, és a decemberben utalt éves hozamnak. Úgy vélték, a derivatívák zsenijeként Madoff az opciós piacokon nyer nagyot. Egy bostoni alap matekzsenije, Harry Markopolos fogott gyanút, miután a hozamok évtizedeken át nem reagáltak a piaci ingadozásokra. Kiszámolta, hogy nincs is annyi opciós ügylet a világon, amennyit Madoffnak meg kellene játszania, hogy ekkora hozamot produkáljon. Felhívta ismerősét a chicagói opciós tőzsdén, és kiderült, senki sem hallotta Madoff nevét.

A tőzsdefelügyelet (SEC) vizsgálódott, de nem azt már nem ellenőrizték, hogy Madoff értékpapír-kereskedelmi számláján van-e mozgás. Valójában egyetlen részvény sem parkolt rajta, mert Madoff egyetlen centet sem fektetett be. A SEC leköszönő funkcionáriusai rendre a bankszektorban helyezkedtek el. Sok volt az összefonódás. A vizsgálat egyik vezetője például Madoff unokahúgát vette feleségül. A befektetési „guru” számláját vezető bank is látta, hogy milliárdok pihennek náluk, mégsem jelentették a hatóságoknak, hogy piramisjátékot gyanítanának. Kéz kezet mosott mindenütt.

Madoffot trendi dolog szapulni, de valójában ilyen hozam mellett a befektetők tőkéje 8–10 év alatt megtérült, azután már profitot realizáltak. A hosszú távú befektetők tehát nem veszítettek, azok viszont hatalmasat buktak, akik 2000 után szálltak be a buliba.

Betegesen szeretjük mitizálni társadalmunk milliomos bűnözőit, a pénzük elhomályosítja látásunkat.
Átver, de lenyűgöz

Az a közhiedelem, hogy a gazdagok a méregdrága ügyvédeik segítségével megúszhatnak minden gaztettet. Sokszor a valóságtól elrugaszkodott, saját világukba gubózott, fura gondolatvilágú, márkanévvé vált mogulfigurákról van szó. Ilyen figurát alakít például Al Pacino a Phil Spectorban (2013, HBO), amely tévéfilm azt boncolgatja, ártatlan-e a gyilkossággal vádolt lemezproducer, aki valójában rács mögött ül. Védőügyvédje folyton azt mondja, az esküdtszék kemény lesz, mert nem akarnak még egy O. J. Simpson-féle felmentést.

Hiába tudjuk a bírósági ügy kimenetelét, az American Crime Story: Az O. J. Simpson-ügy (2016, FX) pompás feszültségkeltő dramaturgiával eleveníti fel az eseményeket. O. J. is ügyetlen flótás, vérnyomokat hagy kertjében, élő közvetítésben helikopteres kamerákkal és rendőrautókkal üldözteti magát a Los Angeles-i sztrádán.

A The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst (2015, HBO) dokumentumsorozat egy New York-i ingatlanmágnás-dinasztia kitagadott örököséről szól, aki a vád szerint sorra megölte a barátnőit. Bogaras pancser ő is, aki saját kézírásával írt figyelmeztető levelet a rendőrségnek. Botorkálva járkál, és néha összefüggéstelenül beszél. Az utolsó tévéinterjú után bemegy a vécére, és azt motyogja: „Persze hogy megöltem mindet.” De még rajta van az HBO mikrofonja, ami rögzíti a szavait. Ez a film buktatta le. Letartóztatták.

Madoffot csak akkor utálta meg a közvélemény, amikor az emberek szembesültek azzal, hogy a hajdani befektető nem bánt meg semmit, kaján mosollyal érkezett a házi őrizetbe. Kor- és kórtünet: betegesen szeretjük mitizálni társadalmunk milliomos bűnözőit, a pénzük elhomályosítja látásunkat. Öreg hiba.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo