Rosszabbul élünk majd, mint a szüleink?

A növekvő munkanélküliség több mint 24 millió embert érint Európa-szerte, és elsősorban a fiatalokat veszélyezteti. A 15–24 éves korosztály rendkívül pesszimista a jövőt illetően: a megkérdezettek kevesebb, mint egyharmada bízik csak abban, hogy jobban fog élni, mint a szülei – derül ki az Intrum Justitia követeléskezelő cég fogyasztói fizetési hajlandóságot vizsgáló felméréséből.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Flickr

Az Intrum Justitia legutóbbi fogyasztói fizetési felmérése lehangoló képet fest a fiatal generáció helyzetéről. A hivatalos európai adatok szerint csaknem 5 millió 25 év alatti munkanélküli volt 2014 harmadik negyedévében – ez több mint kétszerese a teljes európai népességre vetített aránynak. A fiatalok a déli országokban boldogulnak a legnehezebben; Spanyolországban és Görögországban a 25 év alattiak több mint fele munkanélküli. A rossz gazdasági körülmények miatt rengetegen hagynák el hazájukat. A külföldre költözést kilátásba helyezők száma különösen magas Görögországban (53%), Spanyolországban (45%), Lengyelországban (43%) és Magyarországon (42%). (Itthon a harmincasok fele külföldre menne – vagy már ott is van.)

A fiatalok várható pénzügyi helyzetükről sem nyilatkoztak túl optimistán, a válaszadó 21 országból 11-ben arra számítanak, hogy a jövőben várható pénzügyi helyzetük rosszabb lesz, mint a szüleiké. 10-ből 3 európai fiatalnak saját bevallása szerint nincs elég pénze ahhoz, hogy a számára megfelelő életszínvonalat megteremtse; a legnehezebb helyzetben az észtek (44%), az írek (41%) és a franciák (40%) érzik magukat. Emellett minden negyedik európai fiatal pénz nélkül marad a számlák befizetése után.

A felmérés arra is felhívja a figyelmet, hogy a fiatalabb generáció sokkal nehezebben menedzseli pénzügyeit, mint a lakosság többi csoportja: minden harmadik 25 év alatti fiatal úgy nyilatkozott a felmérés során, hogy szívesen tanulna többet a pénzügyekről.

Sokba kerülnek a munkanélküli fiatalok
Több mint kétmilliárd euró, azaz mintegy 600 milliárd forint veszteség keletkezik évente Magyarországon abból, hogy mintegy 400 ezer 15 és 29 év közötti fiatal nem végez társadalmilag és gazdaságilag hasznos tevékenységet.
Az Intrum Justitia által készített kutatásban több mint 21 000 fogyasztó vett részt 21 európai országban. A nemfizetések oka továbbra is a munkanélküliség, közvetlenül ezután a megemelkedett energia- és üzemanyagárak állnak. A felmérésben részt vevő európaiak több mint fele gondolja úgy, hogy az euró is szerepet játszik a gazdasági teljesítmény stagnálásában. A megkérdezett európaiak több mint fele megtakarításokból fedezi a váratlan kiadásokat, a nehezebb pénzügyi időszakokban elsőként az éttermen és a  szórakozáson, majd a ruházkodáson és később az élelmiszereken spórolnak.

A hazai viszonylatokat tekintve a fizetési hajlandóság  tovább romlott, Görögország után Magyarország a második legrosszabb fizetési morállal rendelkező ország a régióban. Amellett, hogy a magyarok túlnyomó része pesszimista a jövőt illetően, a fiatalok helyzete itt halmozottan problémás: az európai átlaghoz képest több a munkanélküli fiatal, illetve rengetegen döntenek úgy, hogy más országban helyezkednek el. Bár a magyarok túlnyomó része fontosnak tartja a számlák befizetését, és lehetőség szerint időben meg is teszi azt, a lakosság 40 százalékának nehézséget okoz a befizetés. A nemfizetés elsődleges oka hazánkban továbbra is a munkanélküliség, illetve a hitelekhez kapcsolódó pénzügyi problémák.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo