Panelházak: inkább még plusz emelet kéne rájuk

Német mintára Magyarországon is lebontanák a panelházak felső néhány emeletét. Az OTP Ingatlanpont szakértője szerint a magyar lakosság nagyjából tizedét érintő intézkedéstől azonban egyelőre senkinek sem kell tartania. Amíg külföldön az elnéptelenedett lakónegyedek miatt volt szükség az intézkedésre, idehaza a panel reneszánszát éli: olcsó ára, jó elrendezése miatt még mindig az egyik legkeresettebb ingatlantípus. Sőt, néhány helyen még új emeleteket is felhúznának rájuk!

Az 1970-es évektől kezdve több hullámban épültek fel a hazai lakásállomány közel ötödét adó házgyári ingatlanok. A paneleket nem ideiglenes megoldásnak szánták, bár 30-40 éves szavatossági idejük miatt idővel szükségessé vált a felújításuk. De az épületgépészetet, nyílászárócserét, szigetelést, homlokzat-felújítást magában foglaló munkálatok egyike sem strukturális kérdés. Szakemberek állítják: kiemelkedően tartósak a magyar panelházak.

Kép: SXC

Inkább ráépíteni kellene

Németországban a lebontás fő mozgatórugója az volt, hogy a megüresedett lakások parlagon hevertek. Idehaza azonban ilyesmiről szó sincs: a panellakás árát, élhetőségét, a lakások elrendezését, az épületek elhelyezkedését tekintve jó alternatívát jelentenek mind lakóingatlan, mind befektetés céllal történő vásárláshoz.

„Nálunk a bontás helyett inkább a bővítés van napirenden” – világított rá Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. – „A főváros egyik legnépszerűbb lakóövezetében, a IX. kerületi József Attila Lakótelepen olyan tervek születnek, melyek az ottani 3-5 emeletes társasházak bővítését célozzák.” A szakértő hozzátette: reálisan nézve a lakóövezetek élhetőbbé tétele volna cél. A parkosítás és a helyi infrastruktúra fejlesztés, amivel jelentősen növelhető volna a panelek komfortszintje.

Ami az árakat illeti, a panelövezetek országszerte az átlagnál jobban drágultak. Az ingatlanpiaci pezsgés kezdetén ezek voltak a leginkább megfizethető ingatlanok, így a kereslet is óriási lett rájuk. Ami az emeleti elosztást illeti, a lift nélküli háztömböknél érthető módon felfelé menet olcsóbbak a lakások. A liftes magasépületeknél szintén pont a lebontással (nem) fenyegetett felső emeletek négyzetméterárai a legalacsonyabbak. Ám míg Budapesten ezekben az 1-4. szinteken lévő lakásokat hirdetik magasabb áron, addig a nagyobb városokban többnyire az 5-7. emeleti ingatlanokat kínálják drágábban. A különbség nem óriási, az átlagos irányár kb. 5-10%-a lehet településenként a differencia, derül ki az OTP Ingatlanpont kínálatából.

Lakásbiztosításban még van mit behoznunk
Tízből hét magyar lakástulajdonost vagy bérlőt legalább egyszer ért már valamilyen kár az elmúlt tíz évben, azonban egy friss felmérés szerint az otthonbiztosítással rendelkezők harmada öt éve vagy még annál is régebben módosította szerződését, ráadásul közel 10 százalékuk nem tudja, hogy pontosan mire is terjed ki a biztosítása. Az OVB Magyarország mostani kutatásából az is kiderül, hogy a megkérdezettek több mint 10 százaléka egyáltalán nem védi biztosítással otthonát és értékeit, és a válaszadók csak kevesebb, mint a fele tudja, milyen összegre van biztosítva az ingatlan, amelyikben él.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo