Önkormányzatok az interneten

Az internetes megjelenés egyre inkább fontossá válik az önkormányzatok világában is. A faluházak országos elterjedésével a legkisebb települések is az internetes elérhetőség lehetőségéhez jutnak; így nem is meglepő, hogy már sok falu és város rendelkezik saját honlappal. Ma ezek egyelőre leginkább reprezentációs és információadási feladatokat töltenek be.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon mintegy 221 településnek van önálló honlapja, a 3157 önkormányzatból. Az elkészült honlapok több mint 90%-a első generációs, elavult szoftvereket használó és interaktivitás nélküli. A maradék rendelkezik csak magasabb szintű alkalmazásokkal.

Ebben a szektorban tapasztalt fő probléma a központi irányítás és az erőforrás biztosításának hiánya, amelyre jellemző, hogy a Belügyminisztérium nyilvántartásában még ennyi honlap sem szerepel. Egy központi stratégia kidolgozása szinte elengedhetetlen a ma már oly sokat emlegetett e-Magyarország megszületéséhez, illetve az e-Europai integrációnak. Magyarországon is megszületett az e-kormányzati javaslat, amelyet rövid időn belül a parlament is tárgyal. Ennek okán és a digitális aláírás szeptemberi bevezetésével igen sürgetővé vált a magyar települések és térségek számára az internetes megjelenés.

A szakértői bázis azt tartja egyik legfontosabb feladatának, hogy a magyar helyi önkormányzatok és civil szervezetek internetes megjelenését nem csak az EU-hoz kell felzárkóztatni, hanem egyenesen világszínvonalú minőséget hozzon létre.

A magyar önkormányzatok között egy kisebb település, Mórahalom rendelkezik igen figyelemreméltó példával (www.morahalom.hu). Egy ajánlott szerkezet vagy felépítés megtalálható a www.webconsult.hu/onkormanyzatok címen, amely nagyon bőséges tartalmat mutat be. A fenti címen az egyszerű szervezeti felépítésen kívül több ötletet is felsoroltak, amelynek megvalósítása még várat magára. Az egyik alternatíva, ha az adózók pénze nem feltétlen komplett papírhegyeket finanszírozna, hanem a települések egymással interneten, vagy intraneten keresztül jelszóval védve kommunikálhatnak. A rendszer külön előnye, hogy a régi dokumentumok is pillanatok alatt visszakereshetők, és nem kell átböngészni a papírnyilvántartást. Az állampolgárok tetszését leginkább az okmányirodák műveleteit leegyszerűsítő alkalmazások és űrlapletöltési lehetőségek nyerhetnék meg. Sokan igazán hálásak lennének már csak a nyitvatartási idő kiírásáért is, vagy ha sorszámot interneten keresztül is lehetne igényelni. Nyugat-Európában bevált gyakorlat, hogy a város irányítása a szakmai döntéseket nem feltétlenül önállóan hozza meg, hanem interneten keresztül bevonja a település értelmiségi rétegét is. Az alapvető információkon kívül sok esetben fel kell, hogy vállalja a helyi vállalatok információinak hozzáférhetőségét, pl. busz-menetrend, közérdekű telefonszámok, turista információk vagy akár a helyi könyvtár címjegyzékét is.

Az azonban mindenképpen fontos, hogy egy ilyen oldal felépítése mennyibe kerülhet, s ez mekkora része az önkormányzatok költségvetésének. A városokban nyilvánvaló, hogy komoly információs bázist jelenthet az önkormányzati oldal, de kérdés, hogy a falvaknak, akár önállóan, akár összefogva erre szükségük van-e.
Magyarországon találunk egy – kifejezetten az önkormányzatok és önkormányzati szakértők részére (www.lokalinfo.hu) kifejlesztett – oldalt, amely mintegy központi adatbázisként működik. A site információi egy nem túl drága előfizetés ellenében egyszerűen hozzáférhetők. Egy másik kezdeményezést is találunk (www.onkormanyzat.hu), de ez még – ki tudja mióta – építés alatt van.
Mindenképpen elmondhatjuk, hogy az önkormányzatok internetes fejlettsége hazánkban megfelelő, de van még mit javítani rajta.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo