Ön szerint Magyarország mennyire boldog?

Mit jelent az embereknek a jó életminőség? Jó egészségügyet, kiváló oktatást, pénzt - vagy valami mást?  Ezekre a kérdésekre kereste a választ az OECD, a gazdasági együttműködés világszervezete 41 országban.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az országokat (köztük hazánkat) 50 tényező alapján mérlegelték, és két nagy csoportba sorolták: az egyikbe az anyagi viszonyok mutatói tartoztak, mint a jövedelmek, a vagyon megoszlása, a foglalkoztatottság és a bérek, valamint a lakásviszonyok. A másik kategóriában az életminőség olyan tényezőit vizsgálták, mint a munkával töltött idő, az egészségi állapot, a személyes biztonság, a környezeti tényezők.

Amint az adatok mutatják, csak néhány kevés olyan ország van a világon (elsősorban Norvégia, valamint Svájc és Svédország), amelyek mind az anyagi viszonyok, mind az életminőség szempontjából az élen állnak.

Itt élnek a legboldogabb emberek
Kép: Pixabay

Norvégia csaknem valamennyi tényező vonatkozásában vezeti a világot: nem csak a kereseti viszonyok magasak és rekord alacsony a munkanélküliség, ebben az országban a foglalkoztatottaknak csak 3 százaléka kényszerül az átlagosnál rendszeresen többet dolgozni - míg az OECD átlagában ez 13 százalék. Így aligha véletlen, hogy egy ENSZ-jelentés tavaly Norvégiát minősítette “a világ legboldogabb országának” - annak ellenére, hogy a lakosság átlagos vagyona, tehát ingatlanjai, megtakarításai vonatkozásában az OECD átlaga alatt van.

Amint kutatások mutatják, a norvég lakosság elégedettsége azzal is összefügg, hogy viszonylag nem nagyok a vagyoni különbségek - az egyenlőtlenség általában rontja az életminőséget az adott országokban. A felmérés csak Svédországban talált kiegyensúlyozottabb vagyoni viszonyokat, mint Norvégiában, míg Finnországban a helyzet a norvégiaihoz hasonló.

Az Egyesült Államok anyagi viszonylatban vezeti ugyan a világlistát, de gyengén szerepel az életminőség bizonyos mutatóinál, így például a munka mennyiségénél,vagy a biztonság vonatkozásában, tekintve a gyilkosságok magas számát. Míg az USA-ban 2005 óta egyfolytában növekedtek a keresetek, egyúttal meredeken emelkedett a gazdasági helyzettel kapcsolatos bizonytalanság és jelentősen nőtt a lakosság eladósodottsága.

Egyébként a vagyoni különbségek Amerikát vezető helyre teszik - csak Izraelben nagyobb a különbség. A kereseti adatoknál egyébként vezető

Így nyaral a felső tízezer
Hogyan pihen a globális elit? Ők nem a last minute ajánlatokat böngészik, nem várnak délután kettőig, hogy becsekkoljanak a szállodába, nem mennek ki a fapados járat indulása előtt három órával a reptérre. Saját pilóta, személyzet lesi kívánságaikat. Lehetőleg a pórnéptől jól szeparált helyen.
helyen van Kanada, Luxemburg és Ausztrália is - ám az életminőségi mutatóknál elmaradnak olyan, viszonylag szegényebb országok mögött, mint Finnország, vagy Izland.

Az elmúlt évtizedben kevés ország volt képes javítani a lakosság életminőségét - e vonatkozásban Németország az éllovas. Az OECD jelentése azt is megállapítja, hogy Európa tíz leggyorsabban fejlődő gazdasága közül öt Közép-Kelet-Európában van. Azon a listán, amely az életminőség javulását mutatja 2005 óta,  Magyarország csak a 17. helyen áll. Magasan vezet az első helyen álló Szlovákia, amelyet  Észtország, Lettország és Lengyelország követ, de előttünk van még Szlovénia is.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo