Legalább hat bizottság vizsgálja az elmúlt 8 év ügyeit

Péntekig féltucat albizottság jött létre az elmúlt nyolc év kormányzati tevékenységének vizsgálatára az állandó parlamenti bizottságokon belül. Az MSZP ezekbe a testületekbe addig nem delegál tagokat, amíg nem tisztázódik számukra, házszabályszerűen működnek-e.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője indítványozta, hogy minden állandó bizottság a létrejötte után belátható időn belül tűzze napirendre az elszámoltatás, a korrupcióellenes küzdelem kérdését. Lázár korábban azt nyilatkozta, hogy az országgyűlési bizottságoknak helyzetfeltáró és tisztázó munkát kell végezniük: az elszámoltatás és a korrupcióellenes küzdelem jegyében a saját területükön témánként végig kell venniük az elmúlt évek ügyeit.

A 19 állandó bizottság közül eddig hat hozta létre az elmúlt nyolc évet, annak kormányzati intézkedéseit, vagy visszaéléseit vizsgáló albizottságát: az emberi jogi, a honvédelmi, a mezőgazdasági, a sport, az oktatási és a kulturális bizottság.

Különösen a 2006. őszi eseményeket

Kocsis Máté, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának fideszes elnöke elmondta: a testület keretein belül működő, az elmúlt nyolc év kormányzati intézkedéseit vizsgáló albizottság öttagú lesz. Eddig azonban csak a kormánypárti oldal tudott tagokat delegálni az albizottságba, a két ellenzéki hely még kiosztatlan. Elnöki posztját a fideszes Csampa Zsolt tölti be. Mint mondta, konkrét, elfogadott munkatervük egyelőre nincs, hiszen még nem is volt ülésük. Az MTI úgy tudja, a Honvédelmi Minisztérium körüli, közelmúltbeli botrányokkal szinte biztosan foglalkozik majd az albizottság.

Gulyás Gergely (Fidesz) az emberi jogi bizottság keretében működő a 2002 és 2010 között és különösen 2006 őszén az állam részéről a politikai szabadságjogokkal összefüggésben elkövetett jogsértéseket vizsgáló albizottság elnöke az MTI-nek elmondta: első körben az összes olyan szervet megkeresik, amelyiknek információja, iratai lehetnek a 2006 szeptemberi és októberi rendőri erőszakról. Példaként említette a rendőri szerveket, a büntetés-végrehajtási intézeteket, a Nemzetbiztonsági Hivatalt. A beérkező információk, és anyagok alapján döntenek majd várhatóan a jövő héten arról, hogy kiket hallgatnak meg.

Jelentést az albizottság nem jogosult elfogadni, de a főbizottságnak tesznek majd javaslatot. Az albizottságba a szocialistákon kívül minden parlamenti párt delegált tagot.

A Borovszky-ügy és a Zeneakadémia rekonstrukciója

Az oktatási bizottság albizottságának elnökéül Révész Máriuszt javasolták. Az albizottság tagja lesz még várhatóan a Fidesz részéről Pánczél Károly, Hoppál Péter, Pósán László és valószínűleg Kucsák László. Pósán László elmondta, hogy várják az ellenzéki jelölteket. Ezt követően tudják megtartani az első ülést, ahol a munkatervet elfogadhatják. Előzetesen annyit mondott, hogy a testület szinte biztosan foglalkozik majd a Borovszky-üggyel és a Zeneakadémia rekonstrukciójával kapcsolatban felmerült kérdéseket is szeretnék tisztázni.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo