Jól járnak a biztosítók: 32 millió új ügyfelet kapnak

Erősödtek hétfőn az amerikai biztosítók, miután a washingtoni kongresszus előző éjszaka elfogadta a történelmi jelentőségű egészségügyi reformtörvényt.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A biztosítási cégek tőzsdei papírjainak árfolyama a törvény elfogadásának hatására a hétfői nyitáskor emelkedett. A törvény - amelyet a héten ír alá Barack Obama elnök - az Egyesült Államok történetében első ízben irányozza elő egy csaknem átfogó betegbiztosítási rendszer megteremtését. Az eddigi körön túl 32 millió amerikaira fogják kiterjeszteni a biztosítást az elkövetkező években, a tervek szerint a népesség 95 százaléka biztosított lesz. Az egészségbiztosítók Morgan Stanley Healthcare Payor indexe 0,9 százalékkal javult, az S&P hasonló mutatója, a Health Care Sector index 0,4 százalékkal emelkedett.

Néhány nagy biztosító, köztük a WellPoint Inc és a UnitedHealth Group csak enyhén erősödött, más olyan biztosítók papírjai viszont, amelyek a szegények egészségügyi alapellátási programjában, a Medicaidben érdekeltek, például az Amerigroup vagy a Molina Healthcare erőteljesen javultak. A biztosítási szféra ellenezte Obama reformelképzeléseit. A Medicaidben is utazó vállalatok helyzetére azért hatott kedvezően a törvény, mert szövetségi támogatást helyez kilátásba a biztosítási díjakat fizetni képtelen szegények megsegítésére. Újabb adókat fognak kiróni a gazdagokra, és megtiltják a biztosítók azon sokat bírált gyakorlatát, hogy megtagadhatják szolgálataikat bizonyos kedvezőtlen egészségügyi előfeltételek esetén.

Katleen Sebelius egészségügyi miniszter az MSNBC televíziónak hétfőn elmondta: az új reformtörvény valóságos mentőöv sok olyan középosztálybeli amerikainak, aki képtelenek fizetni a drága egészségügyi szolgáltatásokat.

Majd 1000 milliárd dollár 

Az Obama-kormány republikánus ellenzéke és az egészségügyi szektor egy része élesen bírálta a 940 milliárd dolláros reformot, mondván, hogy az túl költséges, növelni fogja a költségvetési hiányt, ezenkívül agresszív állami beavatkozást jelent a szférába, ami az árak emelkedésével fog járni.

A törvény főbb rendelkezései csak 2014-ben lépnek hatályba. A szegények állami támogatása is csak akkortól lesz érvényes, és akkortól fognak működni állami szinten olyan tőzsdék, ahol az amerikaiak biztosítási szerződést választhatnak maguknak. Azt viszont már első évtől megtiltanák, hogy a biztosítók a veszélyeztetett betegeknek megtagadhassák a szerződéskötést.

Elemzők szerint a gyógyszercégek, a kórházak és egyéb, egészségügyi szolgáltatók jól járnak a törvénnyel, hiszen több lesz a biztosított, tehát több lesz az ügyfél. A törvény ugyanakkor nem teszi lehetővé, hogy a kormány felső határt szabjon az áraknak és díjaknak, ami mind a gyógyszercégek, mint a biztosítók érdekeit sértené.

A The New York Times megállapította, az orvosok számára egyértelműen kedvezőbb helyzetet teremt a törvény, de a biztosítók is elhárították a legfőbb veszélyt: a korábbi tervekkel ellentétben már nincs szó az állami biztosító modelljének létrehozásáról.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo